קישורים חשובים בעניין שיתוף קבצים באינטרנט

המשרד נטל חלק כמייצגו של אתר LALA.CO.IL בתביעתן של חברות המדיה בבית המשפט המחוזי בחיפה, בנסיונן למנוע שיתוף קבצים ברשת האינטרנט.

המטרה שעמדה בלב המאבק הינה להגיע לפתרון מוסכם שלא יפגע באיש – לא באמנים, לא בחברות התקליטים וכמובן לא בגולשים עצמם.

עלינו לזכור, ששאלת שיתוף הקבצים כוללת בחובה אינטרסים שונים, שעל כולם לחיות ביחד האחד עם השני.

הראשון, הוא האינטרס של האמן לעשות רווח מיצירותיו. כך גם אינטרס המפיץ – חברות המדיה – לעשות רווח מהשקעתן באמנים. אינטרס חשוב נוסף הוא העניין שיש לציבור כולו בהפצת יצירות התרבות באופן נרחב ככל האפשר. שלושת אינטרסים אלו הוכרו על ידי בתי המשפט והמחוקק גם יחד ויש להתחשב בשלושתם.

עד היום נשאו חברות המדיה את קולם ברמה באמצעי התקשורת (הטלוויזיה, הרדיו, העיתונות הכתובה והאינטרנט) על מנת לקדם את עמדתן.

על מנת להקנות לגולשים תמונה מלאה יותר על התחום, מצאנו לנכון לתמצת את עיקרי תגובתנו העקרוניים, על מנת להסביר את העמדה לפיה לטעמנו הגולשים המשתפים קבצים בישראל אינם עוברים על החוק ובהתאם סיוע להם אינו מהווה הפרה תורמת לזכויות יוצרים.

כמו כן, להלן פירוט קישורים לאתרים מעניינים העוסקים בתחום:

 

ה-EFF הינו ארגון התנדבותי המאגד אנשי מקצוע מתחומים שונים, אשר תומכים בהגנה על זכויות האזרח בחזית הטכנולוגית. עיון באתר הארגון מלמד על עמדה חד-משמעית לטובת שיתוף קבצים, תוך הצעת מספר פתרונות אשר אף לא יפגעו בחברות המדיה השונות. הארגון מציג את הטיעונים התומכים בשיתוף קבצים ואת הפתרונות ההגיוניים למצב החוקי הקיים.

 

ניתן פסק דין בבית המשפט לערעורים האמריקאי בפרשת MGM נגד גרוקסטר, ממנו דומה כי הקיץ הקץ על שיתוף הקבצים ברשת. קישור לפסק הדין(פורמט PDF).

עיון מדוקדק בהחלטה מגלה כי אין כל פסול בשיתוף הקבצים עצמו, אלא פעילות מפיץ התוכנה היא שגרמה להחלטה כנגדו.

באתר ה-EFF נמצא אף דף המסכם את פרשת גרוקסטר, וכולל את הטיעונים בית המשפט, חוות הדעת שהוגשו לו, ההחלטות ועוד.

ארגונים נוספים העוסקים בתחום זה הינם ארגון ה-PUBLIC KNOWLEDGE  וכן ארגון התוכנה החופשית..

כן נפנה לספרו של גדולי מתווי הדרך באינטרנט, לורנס לסיג, אשר כתב ספר שלם ביחס ל"איך מנצלות חברות המדיה את החוק כדי לנעול את התרבות ולחנוק את היצירתיות". פרופ' לסיג מתאר כיצד מנצלים המפיצים את הדין הקיים בזכויות יוצרים על מנת ליצור סביבה שאינה אוהדת יצירתיות ולדכא את הפצת התרבות באופן חופשי.

אמנים שונים, הבינו כי הסדר זכויות היוצרים הקיים אינו מתאים לסביבה החדשה שמציגה רשת האינטרנט והתאגדו בצורות שונות על מנת לאפשר את השיתוף הקל ביצירות שהם יצרו. למשל הקריאייטיב קומונס הישראלי.

לאינטרסים ולאפשרויות השונות לפיצוי אמנים ראו גם כאן.

לבלוג המעניין של יהודה ברלינגרולהודעה ספציפית על נושא זה, ראו בקישור.

סופו של דבר, ברור לכל כי התמונה אינה חד צדדית וכי לבעיה שהועלתה פנים רבות.

ינואר 2006

תגובות גולשים