תחומי התמחות

דיני אינטרנט


תחום משפט האינטרנט ודיני האינטרנט, לרבות תחומי הטכנולוגיה, התקשורת ובכלל ה-"ניו מדיה" כגון רשתות חברתיות (פייסבוק) ותכנים סלולאריים (לטלפונים ניידים וטאבלטים), הינו תחום חדשני וייחודי, המחייב מומחיות ספציפית המשלבת התעדכנות בלתי פוסקת בכל החידושים המשפטיים בארץ ובחו"ל, וכן מעקב אחר התפתחות הטכנולוגיות לאור השינויים המשפטיים.


במסגרת מומחיותנו זו אנו מעניקים ייעוץ שוטף מלא בתחום זה על כל פניו השונות, לדוגמא: מסחר אלקטרוני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, שמות מתחם, דואר פרסומי (ספאם – דואר זבל), לשון הרע באינטרנט, פרטיות אנונימיות באינטרנט, חשיפת פרטי גולשים, אחריות ספקים ועוד.


אנו מסייעים למיזמים אינטרנטיים וסלולאריים בבניית המוצר והתאמת תנאי השימוש לאופן פעולת המוצר (לרבות התאמת המוצר לרשתות דוגמת פייסבוק ואחרות.


אנו מייצגים בהליכים בבתי משפט בכל הקשור לתביעות שעניינן באינטרנט ואף מעניקים חוות דעת מומחה לצדדים בהליכים כאלו, בהזמנתם וכן בהזמנת בתי המשפט. חוות הדעת משתרעות על כל מגוון דיני האינטרנט הרלוונטיים.


אנו מייצגים בסכסוכי שמות מתחם בבתי משפט ותחת מדיניות ה-UDRP של רשמי שמות המתחם.

אנו מייעצים ומנסחים תקנונים, תנאי שימוש ומדיניות פרטיות לאתרי אינטרנט ואפליקציות סלולאריות ואחרות, ומתאימים את אותם מסמכים הן למיזמים הספציפיים והן לדינים החלים עליהם (דוגמת ה-DMCA האמריקאי).

אנו מלווים יזמים בהסכמי רכישת ו/או מכירת אתרי אינטרנט, אפליקציות סלולאריות ומיזמים אחרים, בשיתופי פעולה בין אתרים, בהשגת מפרסמים, בהתמודדות מול טענות משתמשים וביתר הפעילויות המסחריות באתר.

 

קניין רוחני

דיני הקניין הרוחני הינם מקור לזכויות בלעדיות לממציאים ויוצרים מכל הסוגים (צלמים, אמנים, מעצבים, מפתחים, אדריכלים וסופרים) היוצרים יצירות וממציאים המצאות. מטרתם – הבטחת התמריץ להמצאה ויצירה למול הבטחת נגישותן של ההמצאות והיצירות לציבור, בסייגים המוסכמים.

בניגוד לחפצים פיסיים (בית, מכונית, מחשב, ארנק), הרי שלא ניתן למשש ולחוש ביצירות קניין רוחני ולא ניתן למנוע את נטילתן פשוט באמצעות החזקה חזקה בהן.

קניין רוחני כולל סוגים רבים של יצירות והמצאות. לדוגמא בלבד – ממציא שהמציא מכשיר חדש לביצוע פעולה שבעבר לא ניתן היה לבצעה, סופר שכתב ספר, צלם שצילם צילום, מי שכתב פורמט טלוויזיוני חדשני ומרתק, מלחין מחונן שיצר יצירה מוסיקלית סוחפת, מעצב שעיצב לוגו לעסק– כל אותן יצירות והמצאות הינם פרי עמל, כשרון והשקעה, אך הן אינן מתבטאות בחפצים פיזיים. אלו הם נכסי קניין רוחני, אשר היוצר אינו יכול לשלוט על הפצתם לאחר שעזבו את חזקתו.

הכרה זו שמן הראוי להבטיח ליוצר הכנסה ראוייה וקיומו של תמריץ להמשך היצירה וההמצאה הם הבסיס לזכויות הקניין הרוחני.

המדיה החדשה (אינטרנט, סלולאר, טאבלטים) אימצה את המודלים המסחריים והמשפטיים של הקניין הרוחני והרחיבה אותם לתחומים שלא היו מוכרים בעבר, והמשפט מתמודד עם חוסר הוודאות הכרוכה בכך מדי יום ביומו.

משרדנו מתמחה בהכרת הטכנולוגיה, המדיות והסוגיות ה"בוערות" בתחום חדשני וייחודי זה, ואף היה שותף ליצירתן של הלכות מכריעות בתחום.

 

ניהול סכסוכים מסחריים וסכסוכי אינטרנט וקניין רוחני למיניהם – ליטיגציה


המשרד עוסק בתחום ניהול סכסוכים (ליטיגציה) בתחומי הקניין הרוחני וליטיגציה מסחרית מגוונת. מדובר בניהול הליכים בבתי משפט בערכאות שונות (שלום, מחוזי ועליון) ובמותבים שיפוטיים אחרים (דוגמת הליכי בוררות וגישור) במגוון רחב של נושאים בתחומי הקניין הרוחני והמשפט האזרחי-מסחרי.


העזרות במשרד בתביעות קניין רוחני תעניק לכם ייצוג מקצועי, מיומן, השולט היטב במאטריה החוקית והעובדתית בה אתם פעולים ותאפשר לכם להשיג את התוצאות האופטימליות מכל מיצר שאליו נקלעתם.


אנו מייצגים למשל בתביעות הפרות זכויות יוצרים והפרות סימני מסחר, תביעות לשון הרע והוצאת דיבה, תביעות שעניינן דיני אינטרנט מגוונים ועוד. בין התביעות בהן טיפלנו, ונצחנו, נמצאים למשל המקרים הבאים, ורבים אחרים:

  • הגנה בפני תביעת הפרת זכויות יוצרים וחשיפת פרטי מעוול מקום בו מרשנו הפעיל אתר שהציג קישורים ל"זרמי וידאו" של משחקי כדורגל בשידור חי.
  • תביעת הפרת זכויות יוצרים בין צלם לסטייליסטית, מזמינת עבודה.
  • תביעות של צלמים בגין הפרת זכויות היוצרים שלהם באינטרנט.
  • ייצוג בעלי זכויות בפונטים וביצירות אחרות בתביעות הפרת זכויות.
  • תביעות בין אתרי אינטרנט בטענת הפרות זכויות יוצרים בתכני האתרים ובעיצובם.
  • תביעות של אתר מסחר אינטרנטי על הפרת סימן המסחר שלו וגניבת עין באתרי אינטרנט מתחרים.
  • סכסוכים בין מפתחי תוכנות לבין משקיעים ומנהלי המיזמים, הן בבוררויות והן בבתי המשפט השונים.
  • תביעת לשון הרע בעקבות פרסומים שגויים בפייסבוק.
  • הגנה על מקבלי מכתבי הפרת זכויות יוצרים מטעם תובעים גומת גטי אימאג'ס.

 

זכויות יוצרים


זכויות יוצרים מגנות על יצירות ספרותיות, אמנותיות, דרמטיות ומוסיקליות. בגדר רשימה זו נכללים, בין היתר, אתרי אינטרנט, תוכנות, משחקים, סרטים, ספרים, הקלטות מוסיקליות, תוכניות טלוויזיה, תכניות אדריכליות, מפות ועוד.  החוק מקנה לבעל זכות יוצרים את הזכות הבלעדית להתיר שימושים שונים המוגדרים בחוק (דוגמת העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור, הכנת יצירה נגזרת המבוססת עליה וכן השכרתה, בכפוף לסייגים שמטרתם לאזן בין זכויות בעל זכות היוצרים לבין אינטרס הציבור בהנגשת יצירות רבות ככל הניתן .


המשרד מתמחה בייעוץ שוטף וייצוג בבתי משפט בתחום זכויות היוצרים, לאמנים בעלי זכויות ומפרים כאחד. אנו מספקים שירותים משפטיים לחברות, ארגונים, מתכנתים, מפתחי אפליקציות משחקי מחשב, מעצבים, אמנים, צלמים  ויוצרים אחרים.


 

סימני מסחר בישראל – רישום ואכיפת זכויות


סימן מסחר הוא סימן מסויים המשמש לעסקים ליצור מוניטין לטובין או לשירותים אותם הם מספקים. סימן מסחר יכול ויהיה באותיות, מילים או משפטים, בגרפיקה וציור ("לוגואים"), בשילוב של רכיבים אלו ובמקרים חריגים גם באמצעים אחרים (דוגמת מבנה תלת מימדי, צבע וכיוצא באלו). בעל הסימן אוחז בזכות ייחודית לשימוש בסימן ביחס לסוג הטובין או השירותים שבגינם נרשם (כאלו שהם "מאותו הֵגדר").


ישנם סימנים שונים שלא יתקבלו לרישום אצל רשם סימני המסחר (דוגמת סימנים מתארים, סימנים מטעים וסימנים דומים לסימן רשום),בעוד שאחרים יתקבלו לרישום רק אם יוכח קיומו של "אופי מבחין" – מוניטין שנצבר לסימן על אף היותו מתאר במידת מה. אחרים יתקבלו לרישום בידיים פתוחות ובלא התנגדות.


אנו מעניקים ייעוץ שוטף בנושא רישום סימני מסחר והנה עליהם. משרדנו מקל עליכם את תהליך הרישום בייעוץ מקצועי וענייני ביחס לסיכויי רישום הסימן, ממליץ על התאמת הסימן באופן שישפר את סיכויי רישומו. משרדנו מייצג בעלי סימני מסחר בהליכים בפני רשם סימני המסחר וכן מייצג בנושאים אלו בבתי משפט בעת הגשת תביעת הפרת סימן מסחר, גניבת עין ועוולות מסחריות נוספות (תובעים ונתבעים כאחד). אנו גם מסייעים בניהול משא ומתן והסכמי מתן רשיונות שימוש בסימני מסחר ללקוחותינו.

 

דיני מדיה ותקשורת

ייעוץ כללי בנושא דיני מדיה ותקשורת, לרבות שאלות של זכויות יוצרים וזכויות אחרות, דיני לשון הרע, דיני הפרטיות, הזכות לפרסום ונושאים משיקים.

ליווי משפטי להפקות שונות, סופרים, צלמים, הוצאות לאור, חברות פרסום, מוסיקאים ואחרים.

 

זכויות מבצעים

זכויות מבצעים מגינות על אנשים אשר מבצעים יצירות שונות במשחק, בשירה, בנגינה, במחול או בדרך אחרת. חשוב לזכור שזכות המבצעים מצטרפת לזכות היוצרים ביצירה, ואם שתיהן לא הוסדרו יתכן שתהיה למשתמש בעיה בשימוש. היקף הזכויות המוקנות למבצע בחוק קטן במידת מה מזה המוקנה ליוצר, אולם גם עילות ההגנה למפרים בחוק זכויות מבצעים – קטן מזה המוענק בחוק זכויות יוצרים. הזכות העקרונית של המבצע היא הזכות ל"תמלוג ראוי" בגין השמעות והצגות של הביצוע הספציפי.

במשרדנו אנו מייעצים ללקוחותינו באופן שוטף בנושאי זכויות יוצרים, מסייעים למבצעים בניסוח הסכמים מול מזמיני עבודה באופן שיגן על זכויותיהם, מעבר לזכויות שהחוק מסדיר, פועלים לאכיפת זכויות בהליכים משפטיים (בבתי המשפט ומחוץ להם), מנהלים משאים ומתנים (וכן עריכת הסכמים) בנושאי מתן רשיונות שימוש ביצירות, מטפלים בנושאי זכויות יוצרים בתנאי שימוש של אתרי אינטרנט ואפליקציות סלולאריות וכדומה.

 

פטנטים

פטנט הוא זכות מונופוליסטית (בניגוד למשל לזכות יוצרים) אשר החוק מבטיח לבעליה של המצאה חדשה (כלומר – טרם פורסמה), מועילה (כלומר – ניתן להשתמש בה להשגת התוצאה הרצוייה), ניתנת לשימוש תעשייתי (כלומר – לא רעיונות עקרוניים בלא ביסוס בחומרה או ברכיב טכני אחר) ויש בה התקדמות המצאתית שאינה מובנת מאליה.

עם זאת, לתשומת ליבכם, משרדנו עוסק אך ורק בתביעות הפרות פטנט בערכאות המתאימות ובהסכמי רשיון ומיסחור של פטנטים שכבר נרשמו.

 

מדגמים

מדגם הוא זכות קניין רוחני הדומה לפטנט, אולם היא מתמקדת באלמנטים העיצוביים או הקישוטיים של מוצר (להבדיל מההתמקדות הפונקציונאלית של הפטנט). גם מדגם, כמו פטנט, צריך להיות מקורי ויש להזהר ולא לפרסמו טרם הגשת בקשת הרישום.

 

סודות מסחריים

סוד מסחרי הוא מידע, כגון רשימות לקוחות או ספקים, או רעיון עסקי. אלה אינם מוגנים בדרך כלל ע"י דיני הקניין הרוחני המסורתיים, כגון זכויות יוצרים או פטנט. עם זאת, מידע כאמור יהיה מוגן כסוד מסחרי אם: (א) סודיותו מקנה לבעליו יתרון עסקי על פני מתחריו וזאת; (ב) הוא אינו נחלת הרבים ואינו ניתן לגילוי כדין בנקל על ידי אחרים; (ג) בעליו נוקט אמצעים סבירים לשמור על סודיותו. הסוד מוגן מפני גזל או שימוש בידי אחר באמצעים "פסולים" המוגדרים בחוק.

משרדנו מייעץ ליזמים וחברות כיצד לטפל במידע שבידיהם על מנת להקנות לו מעמד של סוד מסחרי וכן בתביעות בגין הפרת סודות מסחריים.

תגובות גולשים