אופסי… אני חייב מליוני דולר ללקוחות?????

יורם ליכטנשטיין

אופסי… אני חייב מליוני דולר ללקוחות?????

מי אחראי לנזקים האדירים שנגרמו מהקריסה האחרונה בשרתי ספק/רשם האינטרנט GoDaddy ?

הפרשה הזו צריכה להדליק נורה אדומה ובוהקת אצל כל העסקים הקשורים בשירותי אינטרנט, תוכנה, מחשבים וטכנולוגיה מכל סוג שהוא. בין אם מדובר במפתחי אתרים, בשירותי אחסון אתרי אינטרנט, במתכנתים, מקדמי אתרים ובכלל – הסיכון קיים. אין עסק שתקלות אינן יכולות לקרות לו בעסקיו, בין אם עקב תקלה עצמאית ובין אם עקב התערבות צד שלישי.

אם אותו עסק לא הכין ודאג להסכמה/חתימה על תנאי שימוש ותקנון מסודרים שיגנו עליו מפני צרות עתידיות (ובין היתר דאג להכניס תניית פטור או הגבלת אחריות (no/limitation of liability)) – הצרות יבואו, ובצרורות.

היו כאלו שטענו שנפילתם של  שרתי גו דאדי נבעה מפעולתו של האקר שחצן משהו בעוד שגו דאדי עצמו טענו לתקלה עצמאית שאינה קשורה בצד שלישי. האמת – אני לא בטוח מה יותר חמור. האם קריסה כזו של שירות טכנולוגי כל כך חשוב שקרתה בגלל תקלה פנימית פחות חמורה מאשר אם האתר לא הצליח לבלום האקר "שחור" ובודד? מה דעתכם?

כך או אחרת, תנאי השימוש של השירות קובעים, כי –  

IN NO EVENT SHALL Go Daddy, ITS OFFICERS, DIRECTORS, EMPLOYEES, OR AGENTS BE LIABLE

TO YOU OR ANY OTHER PERSON OR ENTITY FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL,

PUNITIVE, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES WHATSOEVER …

שימו לב שהסעיף מחריג הן נזקים ישירים והן נזקים עקיפים, מכל סוג שהוא.

שפה מרחיבה כגון זו מקובלת ואף הכרחית במידה רבה בחוזי טכנולוגיה, תוכנה, אפליקציות, הקמת ואחסון אתרים ושירותים שונים אחרים.

דמיינו לעצמכם מה היה קורה אלמלא סעיף שכזה – אלפי אתרים הורדו מהרשת למשך שעות, ואיבדו במצטבר היקפים בלתי נתפסים של צפיות, חשיפות וכמובן רווחים ומכירות. ההפסד שנגרם לכל אותם אתרים עשוי לעלות מונים רבים על התשלומים ששולמו לגו דאדי על ידי אותו אתר.

גם נזקים כאלו אמורים היו להיות באחריות גו דאדי, אלמלא החרגתם של נזקים עקיפים (זה סוג הנזקים בו מדובר במקרה כזה). תארו לעצמכם מה היו בעלי העסק והמניות שבו חושבים על מצבם הכלכלי אלמלא סעיף שכזה… למעשה העסק היה פשוט פושט רגל (וגם אם גו דאדי עצמו לא, רוב העסקים הקטנים יותר במקומו היו נסגרים).

אמנם, ניתן להגן על העסק שלכם גם בתניה נרחבת פחות. אחת מהשיטות שאני לעיתים נוקט בה היא הסכמה לקחת על עצמנו אחריות, אבל רק במקרים ובנזקים ישירים ורק עד היקף התשלומים ששולמו לשירות משך תקופה שמוסכמת על בעל השירות. סעיף כזה, שהינו פחות קיצוני מזה שגו דאדי עשו בו שימוש, עשוי להגן יותר על העסק, שכן הוא מראה שהעסק אינו סתם מתחמק, אלא שקל את השיקולים הרלוונטיים וקבע את אחריותו בהתחשב בהם.

כך או אחרת, עשו לעצמכם טובה. בידקו את תנאי השימוש של האתר/שירות/אפליקציה/טכנולוגיה שלכם, וודאו שהם נוסחו כמו שצריך ואם לא – אל תדחו למחר.

 

שנה טובה ומוצלחת לכווווולם.

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-19.1.2022.

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.