יורם ליכטנשטיין

תקלות בדיני קניין רוחני

אתם רוצים לשנות משהו או רק לבכות?
הסיפורים אינם נגמרים – דיני הקניין הרוחני פשוט אינם מסוגלים להתמודד עם המציאות.
דיני הפטנטים מעוררים תרעומת והתנגדות רבה ויש הסוברים שהם אפילו מזיקים לחדשנות הטכנולוגית.
גם דיני זכויות היוצרים נחשבים בעיני רבים כמעכבים ומכבידים על קידמה טכנולוגית ולא מגינים עליה (למאמר מרתק של פרופ' גרימלמן – Why Johnny can't stream: How video copyright went insane).
אני מניח שאני גם לא צריך להזכיר את המאבק בין הפיראטים לבין חברות המדיה (אלו טוענים – אמצו מודל עסקי אחר שיתאים לחיים המודרניים, ואלו טוענים – תפסיקו לגנוב יצירות ששייכות לנו).
לא דיברנו עדיין על הזמרים, הצלמים, העיתונאים ויוצרי תכנים רבים אחרים שמרגישים שהאינטרנט ושיתוף הקבצים פשוט גדע את מקור פרנסתם באחת.
גם עוד לא הזכרנו את כל מי ש"בתמימות" לקח רק תמונה אחת מ"גוגל" ואחר כך משום מה נתבע לשלם אלפי שקלים לבעל הזכויות. מי בעצם לא בסדר במקרה הזה? בעל הזכויות ה"סחטן" או ה"גנב" הלא כל כך תמים?
ואת התינוק הרוקד במטבח שאימו תבעה את "פרינס" בעקבות דרישת הסרה בעייתית, אם מכירים?
מחלוקות בלתי נגמרות ביחס לפטנטים של תוכנה קיימות בכל מקום אבל על טרולים שעלו לבעלי הזכויות כשני ביליארד דולר בעשרים שנה קראתם כבר?
ושימוש ביצירות במוסדות חינוך – מותר?
ו-Mash-ups?
ו-Sampling?
ו-Caching?
ו-Open Source?
ושימוש בסימני מסחר של אחרים?
ורישום פטנט על מבנה אתר ושירות?
ו- ו- ו-
כמות השימושי העכשוויים ביצירות אינה נגמרת ומתחדשת מיום ליום. גם הפגיעה החמורה שנגרמת ליוצרים ונציגיהם אינה קטנה.וכאן אנחנו נכנסים לתמונה.
לפי כ-5 שנים חוקק המחוקק הישראלי חוק זכויות יוצרים חדש. חוק זה, עם כל החדשנות והתועלת הרבה שהיתה בו, השאיר הרבה מאוד תחומים פתוחים, באופן שגם בתי המשפט וגם המשתמשים ובעלי הזכויות עצמם מרגישים שהדין כיום אינו מצליח להתמודד עם המהירות בה המציאות מתפתחת.
בימים אלו אני מקים במסגרת איגוד האינטרנט הישראלי קבוצת מחשבה שמטרתה היא בדיוק זו – סקירה מקיפה של המצב הטכנולוגי-חברתי, איתור מכלול האינטרסים שעשויים להיות רלוונטיים לדיני הקניין הרוחני (עם דגש על דיני זכויות היוצרים אך אם יהיו מעוניינים אחרים נשמח לשמוע ולהרחיב) ונסיון להגיע להצעת חוק מוסכמת על רוב חברי הקבוצה שאיגוד האינטרנט הישראלי יוכל אולי לתמוך בה.
אם לכך נגיע, אולי בסוף נצליח בעצמנו לעשות משהו ולשנות את המצב הבעייתי בעצמנו, ולא רק להתלונן.
כולכם מוזמנים להכנס לקישור הזה, להצטרף לקבוצה ולארח לנו לחברה באסיפות שנערוך, כאשר הדבר היחיד שנדרש מכם זה שיהיה לכם איכפת מנושאים אלו ושתהיה לכם דיעה שניתן להבין אותה ולהתייחס אליה (לא קשה, לא?)
בקישור תראו פרטים של אנשים שהפניה הזו מתאימה להם אבל אני אומר לכם – הדרישה העיקרית והיחידה למעשה היא שיהיה לכם מספיק חשוב להבין שאת המצב הבעייתי היום אנחנו חייבים לשנות. כל השאר – נסתדר.
כולכם מוזמנים. אנא הפיצו ושתפו עם חבריכם.
[הקישור הוסר בשל היותו חסר רלוונטיות עוד]

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-16.08.2021.

 

Comments

comments

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)