יורם ליכטנשטיין

הפרה תורמת באינטרנט – או פורנו להמונים

Perfect 10 הינו אתר שבקרוב לא נוכל לצפות בתכניו מבלי שנוותר על פרטיותנו ונכנע לצנזורה הדורסנית של הממשלה החרדה שלנו (משחק מילים כזה…). בקיצור – פורנוגרפיה. מסתבר שתמונותיו של האתר הינן תמונות מבוקשות ביותר, שרבים נוהגים להעתיק, כמובן שלא ברשותו. אלא שלמשפטנים ה"עשר המושלם" הינה גם חברה שלאחרונה תרמה רבות לפיתוח המשפט באינטרנט בפסקי דין דוגמת זה כנגד גוגל (בו נקבע ששימוש בתמונות ממוזערות במנוע חיפוש הינו "שימוש הוגן" – אם תרצו את כל פסק הדין תסתכלו כאן ארוך, באנגלית ו-PDF) וכנגד CCBILL שעניינו אחריות ספק שירותים נלווים לאחריות בהפרות זכויות.

צמיחתה של רשת האינטרנט והקלות בה ניתן לקשר מאתר לאתר ולהחליף קבצים, דעות ושאר מרעין בישין הביאה למספר פסקי דין (בינתיים בעיקר אמריקאים אך גם בארץ התחילו לעסוק בנושא למשל ביחס לאתרי מכירות פומביות) שעניינם הפרה תורמת.

"הפרה תורמת" (Contributory Infringement") הינה ביטוי משפטי לאחריותו של מישהו למעשה (עוולה) שביצע אחר. פסיקה אמריקאית ידועה, לדוגמא פס"ד נאפסטר, דנה כבר בנושא והכתיבה מספר קווים מנחים בשאלה מתי מישהו יחוב למעשה שביצע אחר.

ספקי שירותי סליקה מקוונים משמשים פעמים רבות ככתובת לטענות ואפילו המחוקק האמריקאי הטיל עליהם במקרים מסויימים אחריות ישירה, כמו בחוק הבטיחות בנמלים, שעוסק גם במניעת הימורים מקוונים.

בפסק הדין האחרון שניתן במחוז התשיעי האמריקאי (מחוז פעיל יחסית בתחומי האינטרנט) בעניין Perfect 10, Inc. v. Visa International Service Association בית המשפט מנסה לאחד את המבחנים החלים על אחריות תורמת באופן שאחריות תקום אם לנתבע (שהוא לא המעוול העיקרי, להזכיר לכם) היתה ידיעה על ההפרה והוא תרם לה באופן מהותי או יזם אותה.

באותו עניין נקבע שספקי שירותי סליקה מקוונים אינם אחראים באחריות להפרה תורמת מכיוון ש(באותו מקרה) הם לא סייעו להפיץ את התמונות המפרות או לאתר אותן (בניגוד למשל לגוגל, שאמנם מפר אך פטור), אם כי המיעוט באותו עניין סבר שספקי שירות שכזה יותר ממסייעים לאתרים המפרים, כיוון שבלעדיהם לא תהיה הפרה.

בסופו של יום, נראה שלמעשה הכיוון הוא ברור: בתי המשפט יבדקו עד כמה היתה מעורבות וסיוע במעשי ההפרה עצמה, להבדיל מאספקת תשתית להפרה שהיא תשתית זהה לפעולות שאינן מפירות, ועד כמה היה ספק התשתית מודע להפרה.

תוצאה זו מביאה אותנו, למשל, למסקנה שאם בעל זכויות חושב שזכויותיו נפגעו, והוא יודיע על כך, למשל, לספק האינטרנט התומך בשרתי המפר וידרוש כי יחדל לסייע להפרה, יתכן שהפסיקה תטיל אחריות על ספק אינטרנט שכזה שלא יתקן את דרכיו.

יולי 2007

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים



    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)