יורם ליכטנשטיין

הצעת חוק למניעת סליקה של כספי הימורים

ח"כ רונית תירוש הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק המתקנת את חוק העונשין (הפלילי) ביחס להימורים והגרלות באינטרנט.

"מטרת הצעת החוק היא להתמודד עם התופעה המדאיגה של הימורים בלתי חוקיים באינטרנט".       (כך ההצעה)

מטרת המציעה, לא להעניש את המהמרים אלא לסגור את הפרצה (בציטוט הפתגם "לא עכברא גנב, אלא חורא גנב"). הצעת החוק נועדה להבטיח קבלת אישורים מתאימים לאתרי הימורים הפעילים בישראל, לעקוב אחר זרימת הכסף עקב הימורים לא חוקיים ולמנוע אותה, לפקח על מניעת גישה של קטינים וכדומה. מטרות ראויות אין ספק, אלא שנדמה שהמציאות תהיה חזקה מהמילים שבספר החוקים, והלוואי ואתבדה.

הצעת החוק מנסה, בדומה לגישה האמריקאית, לגדוע את הגזע עליו יושבים ההימורים – אמצעי הסליקה המזרימים כספים מ ואל המהמרים. גם האמריקאים, ב-Safe Port Act, ניסו לפעול באותה צורה. במידה מסויימת דרכם צלחה, אך במידה רבה נמתחה עליהם ביקורת.

הצעת החוק מגדירה מה הוא אתר אינטרנט – אתר המפעיל שירות של משחקים אסורים (כהגדרתם בחוק העונשין) ואשר מיקום השרת שלו אינו רלוונטי. כבר בכך עונה הצעת החוק ל"טריק" לפיו לכאורה קיימצת לאקונה ("חסר") בחוק הישראלי המאפשר הימורים בארץ כיוון שהשרת נמצא בחו"ל.

ההצעה גם מגדירה מה הוא אתר "מגוייר" (ישראלי). זהו אתר אשר מתקיים בו אחד מהבאים: הוא בעברית, ניתן לשלם בו בשקלים או שהוא מתייחס להימורים על תוצאות משחקי ספורט המתקיים בישראל בין קבוצות ישראליות (שימו לב שאם למשל ההימור הוא על מכבי חיפה המשחקת נגד ברצלונה, אם האתר אנגלי ולא ניתן לשלם בו בשקלים – זה הוא אינו אתר ישראלי).

מי שמפרסם בישראל או באתר אינטרנט ישראלי כתובות או אתרים אחרים – דינו מאסר. הגדרה זו טאוטולוגית ואינה ברורה.

אם "פרסום בישראל" הכוונה היא לפרסום שאינו מקוון, או אז מדוע לאסור פרסום אתרי אינטרנט (זכרו שמדובר באתרי הימורים) באתרי אינטרנט (הימורים) ישראליים? האם יתכן שאם אפרסם את אתר ההימורים באתר ישראלי שעיסוקו אינו הימורים החוק לא יחול עלי?

מנגד, אם "פרסום בישראל", כולל גם פרסום מקוון, מדוע בכלל אנו זקוקים לתוספת האוסרת פרסום אתר כזה באתר אינטרנט (הימורים) מקוון? כלום לא די באיסור הפרסום המקוון הגורף?

ההצעה מוסיפה, כי אם ינתן היתר להגרלות או הימורים לפי חוק העונשין, ואלו ינוהלו באתר אינטרנט, יותנה ההיתר בנקיטת אמצעי זהירות סבירים למניעת הימורים על ידי קטינים. כלומר, אתר שירצה לשמור על החוק, יצטרך להבטיח מניעת חשיפה של קטינים להימורים אסורים. איך מבטיחים זאת? אלוהים גדול…

גם חוק כרטיסי חיוב תוקן למניעת סליקת כספי הימורים לא חוקיים, בדומה לגישה האמריקאית לדוגמא – מנפיק כרטיס חיוב לא ישלם לספק ביודעו כי החיובים הם ביחס להשתתפות במשחקים אסורים, כולל באינטרנט. אין צורך לחזור על כל הביקורת שהופנתה לאותו חוק אמריקאי, אך אין ספק שצעד כזבה יש לו משמעות פרקטית קשה.

בדומה מתקנת ההצעה גם את החוק לאיסור הלבנת הון שיכלול אתר אינטרנט ישראלי כמקור לרכוש שנצבר בהימורים אסורים.

יולי 2007

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)