יורם ליכטנשטיין

איך לבחור עורך דין

איך אני בוחר עורך דין?

סביר להניח שהגעתם לעמוד הזה במהלך חיפושיכם איך לבחור עורך דין שייצג אתכם בבעיה, בתביעה או בעיסקה הספציפית העומדת בפניכם. על מנת להקל עליכם, נציג בפניכם רשימת שיקולים רלוונטיים וחשובים, שתוכלו להעזר בה בהמשך חיפושיכם. הרגישו חופשי לעשות בה שימוש כדי למצוא את עורך הדין המתאים ביותר עבורכם.

 • מי עורך הדין שיטפל בפועל בעניינכם?

לא תמיד עורך הדין שנפגשתם איתו ואשר עשה עליכם רושם כל כך טוב יהיה עורך הדין שיטפל בפועל בעניינכם. בררו היטב מי יהיה עורך הדין אשר יטפל בכם ביום-יום, וודאו שהוא מוכר לכם ושאתם מוכנים לעבוד עימו. במיוחד במשרדים גדולים, השותף המרשים שילחץ את ידיכם בפגישה הראשונה יטיל על עורך דין שכיר בעל ותק מועט, או אף מתמחה, את העבודה בפועל והמגעים היום-יומיים שלכם יהיו עם אותו עורך דין או מתמחה. אין בכך פסול אך חשוב שאתם תבדקו את זהותו ותראו אם מקצועיותו, נסיונו וגם אופיו האישי מתאימים לכם.

 • התאמתכם האישית לעורך הדין המטפל:

האם יש לכם שפה אחת עם עורך הדין שיטפל בעניינכם מדי יום? האם הוא מצליח להעביר לכם את הבעיות והפתרונות המשפטיים בצורה נוחה להבנה? האם אתם חשים נוח עימו כדי לחשוף בפניו את כל ההתלבטויות והפתרונות? האם אתם מרגישים שהוא "בן אדם"? לכל השאלות האלו חשיבות קריטית במקצוע המבוסס כולו על אמון בין הצדדים.

 • מקצועיות המשרד ועורך הדין המטפל:

מקצועיותו של נותן השירות חייבת להיות מעל לכל ספק. אל תגשו לבקש שירות מבעל מקצוע שאינו מקצועי דיו בתחום הרלוונטי, והדברים נכונים היטב גם בתחום עריכת הדין. על עורך הדין המטפל להיות מומחה בתחום בו הוא עוסק. התחומים המשפטיים הולכים ומתמקצעים, ותחומי המומחיות נהיים צרים יותר ויותר. כיום, עורך דין מסחרי לא בהכרח ידע להתמודד עם הסוגיות הרלוונטיות לקניין רוחני שתעלו בפניו, ולהיפך. עורך הדין שלכם צריך בראש וראשונה להבין היטב בתחום המרכזי הרלוונטי לפנייתכם.

 • מגוון יכולותיו המקצועיות של עורך הדין המטפל:

אולם, מקצועיותו ומומחיותו של עורך הדין המטפל בנושא המרכזי של עניינכם, לא צריכה לשלול את הבנתו בתחומים משיקים, הן מבחינה משפטית והן מבחינת היכרות מקצועית ועובדתית.

בחיי העסקים של היום, לכל עיסקה או ייעוץ או תביעה ישנו מגוון נושאים משפטיים רלוונטיים. לדוגמא – בבחינת פעולו של אתר אינטרנט יש להבין את הדינים הרלוונטיים לתחום עיסוקו, את הדינים הרלוונטיים לעיסקאות המבוצעות באמצעותו, להגנת פרטיות גולשיו, להגנת הקניין הרוחני שלו ועוד. כך גם בעיסקה למכירת אתר אינטרנט יש אספקטים אינטרנטיים, מסחריים, תאגידיים ורבים אחרים. עורך הדין המטפל צריך להיות רחב אופקים דיו כדי להבין בכך, להכיר לפחות את חומי המשפט הרלוונטיים ולהכיר את ההתנהלות הפרקטית בתחום בו הוא מטפל. חשוב להבין – עורך הדין אינו צריך להיות מומחה בכל אותם תחומים, אך בלי היכרות בסיסית גם מומחיותו לא תסייע לו.

 • המלצות שקיבלתם על המשרד:

"אין חכם כבעל הנסיון" אמרו חז"ל, והדברים נכוחים. בידקו אם אתם מכירים מישהו שעבד עם המשרד ומה דעתו על עורך הדין המטפל. לחילופין, נסו להתקשר תחילה בהליך לא מורכב מול המשרד, ולראות בעיניכם אתם מה מקצועיות ואישיות הטיפול אותו אתם מקבלים והאם נוח לכם עם המשרד ואתם מקבלים תוצרים ראויים לצרכיכם.

 • אל תתפשרו:

העובדה שאתם עסק קטן, אינה מחייבת אתכם להתפשר ולקחת עורך דין אשר מזלזל בכם. ביחרו את עוררך הדין שנתן לכם את היחס הנכון וראה בכם לקוח בעל חשיבות ככל יתר לקוחותיו, אם לא יותר.

 • התאמת שכר הטרחה לתקציבכם:

אמנם, זהו אינו הגורם החשוב ביותר, אך גם לשכר הטרחה הנגבה חשיבות רבה.

ראשית, בידקו כי שכר הטרחה פרופורציונלי לעורכי הדין המטפלים בכם ולמקצועיותם ונסיונם.  שכר טרחנה הנגבה עבור שירותיו של שכיר אינו שווה ערך לשכר טרחתו של השותף המנהל או המתמחה. מעבר לכך, בידקו שאתם יכולים לעמוד בשכר הטרחה. חבל יהיה להתקשר בהסכם לייעוץ משפטי ואז לגלות שתקציבכם נגמר ולא ניתן לשלם עבור השירות שקיבלתם או שתקבלו.

מצד שני, חשוב לוודא שעורך הדין מקבל מכם שכר ראוי, על מנת שתוכלו בלב שלם לדרוש את ביצוע המטלות שהטלתם עליו. בימינו אנו עורכי דין שנוקבים בשכר זעום ואינם מסוגלים לטפל בתיק כיוון שהעמיסו על עצמם תיקים מעבר ליכולתם רק כדי "לגמור את החודש" הם מחזה נפוץ. שימו לב שהנפגע כאן הוא הלקוח.

אחרון, דאגו לתקצב בצורה הגיונית את הטיפול המשפטי העתידי. פעמים רבות נתקלנו ביזמים אשר התחילו, יצרו מיזם מבטיח אך לא שמרו רזרבה כספית לעיתות צרה וסערה. מרביתם, קרסו עם קרות התקלה הראשונה – וחבל.

זוהי רשימה קצרה אך העזרות בה תסייע בידיכם למצוא את המשרד המתאים לכם. שיהיה בהצלחה!

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים  האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  03-6133333
  This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)