יורם ליכטנשטיין

ניהול מצבי לשון הרע

ניהול מצבי הוצאת לשון הרע הוא תחום התמחות ספציפי, ואנו רואים פעם אחר פעם שנפגעים מהוצאת דיבה שאינם מבינים את המצב המשפטי בו הם מצויים אינם מנהלים אותו כראוי.

כך למשל, בעבר הוגשה תביעה כנגד אתר TheFunded.com שהוא אתר די פופולארי באזור הסיליקון וואלי בקליפורניה במסגרתו יזמים מהאזור מביעים דעתם על משקיעים שונים (VCs למשל) ומדרגים אותם. מידע זה הוא בעל ערך רב ליזמים רבים ואם לנציג הקרן יש גם ראש על הכתפיים ולא רק אגו, הוא יכול להשתמש בהיזון החוזר (פידבק) על מנת לשפר את קשריו עם היזמים שעוברים אצלו.

רוב הקרנות קיטרו אבל קיבלו את האתר, אבל Hercules Technology Growth Capital (שאינה בדיוק VC "רגיל") שלחה לאתר "cease and desist letter" (שמשמעו בעברית הוא – "חידלו או שעורכי הדין שלי ירוויחו הרבה כסף"). המכתב נשלח לאחר ביקורת שלילית שהתפרסמה עליה באתר. אלא שעורכי הדין לא הפנימו את ההגנה הרחבה שמעניק סעיף 230 של חוק ההגינות בתקשורת לספקי שירות מקוון כמו אותו אתר, והם כנראה גם לא הפנימו את הנזק התקשורתי שעלול להגרם עקב החשיפה שיוצר מכתב כזה/ תביעה בעקבות מכתב זה לא הוגשה למיטב ידיעתי, ואשמח אם מי מקוראי יעדכן אותי אחרת.

לאחרונה התפרסם מקרה דומה, בו הקרן EDF Ventures שלחה מכתב דרישה לחשיפת פרטי גולש שכתב עליה ביקורת פוגעת באותו אתר ממש. גם פניה זו כנראה לא תעזור מכמה סיבות, ביניהן העובדה שהאתר פשוט אינו שומר פרטים על המגיבים, כך שהמידע אינו נמצא בידיו כנראה (לפחות כך מוסבר על ידו). ושוב, החשיפה הגדולה שמכתב זה נתן לאותה ביקורת אלמונית גרמה לכך שהפגיעה במבקשת החשיפה גדולה פי כמה וכמה.

והנה עוד פרשה מלמדת שהלקח לא הופנם. ויקימדיה היא העמותה המנהלת את מנגנון אנציקלופדית הויקיפדיה הידועה. לפני זמן מה נתבעה ויקימדיה על ידי גב' ברברה באואר (לא יודע אם יש קשר לג'ק) בטענה שויקימדיה אחראית להתייחסות אליה כ"הסוכנת [הספרותית, לא 007] הטיפשה ביותר מתוך העשרים הגרועים ביותר", והיו שהציעו לה בעת הגשת התביעה לחפש בויקיפדיה את הקישור שנתתי לכם קודם לסעיף 230 ל-CDA.

לאחרונה אכן הכיר בית המשפט בעמדת ויקימדיה ודחה את התביעה. כלומר, ויקימדיה נהנית מהגנת החוק.

שורה תחתונה, לפחות בארה"ב לפעול בצורה משפטית כנגד אתרים שהם פרסם צד שלישי דברים פוגעים כנגדך, חייב להיעשות לאחר מחשבה רבה, התייעצות עם יועצים משפטיים שמכירים את הדין ומשרד יחסי ציבור שמבין כיצד לטפל במקרים כאלו. למעשה, אין באתר ולו קרן אחת שלא קיבלה ביקורות שליליות כאלו ואחרות. לא היה עדיף פשוט לשתוק?

בארץ, לעומת זאת, דרך הפעולה צריכה להיות שונה לאור ההלכה הקיימת כיום (בעיקר על פי הפסיקה) והמנגנון המתגבש בהצעת חוק מסחר אלקטרוני, וחשוב להתאים את דרך הפעולה לאקלים המשפטי והתרבותי בו אנו חיים.

אוגוסט 2008

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)