יורם ליכטנשטיין

שינוי הסכם בכתב באמצעות דואר אלקטרוני (אימייל)

בהסכמים רבים עליהם אנחנו חותמים, ביניהם גם הסכמי עבודה והעסקה, הסכמי שותפות, הסכמי מייסדים והסכמי השקעה, ישנו סעיף כללי נחבא אל הכלים שבדרך כלל קובע כי לא יהיה כל שינוי לתנאי ההסכם, אלא אם נעשה בכתב ובחתימת שני הצדדים להסכם.

אלא, שהחיים חזקים מהכל, ופעמים רבות במהלך תקופת קיום ההסכם אנחנו פועלים שלא על פיו ומשנים אותו בהתנהגות, מבלי לשים לב לתנאי הקטן הזה. הדואר האלקטרוני (אימייל או מייל) יכול לשמש מכשיר לשינוי הסכם כזה אפילו בלי שנשים לב.

במצב כזה נקלעים בתי המשפט למיצר. מחד, הצדדים פעלו בצורה אקטיבית בניגוד להסכמה בהסכם שלהם, אך מאידך – בחתימתם הביעו הצדדים את דעתם שאין לשנות את ההסכם אלא בכתב.

בבית המשפט לערעורים בניו יורק נדונה לאחרונה הפרשה הבאה: סטיבנס מכר את העסק שלו לפובליסיס בהסכם העברת מניות בצירוף עם הסכם העסקה, בו נקבע כי יועסק כמנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון של החברה החדשה, PDNY למשך שלוש שנים אלא שהעסק לא עלה יפה ואחרי מחצית התקופה בערך סולק סטיבנס מתפקידו כמנכ"ל וניתנו לו 3 ברירות לאופן ההעסקה העתידי. העניין הובהר בחליפת מיילים בינו לבין המנכ"ל החדש, אשר הסביר לסטיבנס מה יהיה תפקידו בעתיד, באמצעות הדוא"ל.

סטיבנס השיב לו כי הוא מודה לו שוב על העזרה וכי הוא מקבל את הצעתו החדשה בהתלהבות רבה. המנכ"ל החדש השיב כי הוא שמח בהחלטתו של סטיבנס ומקווה שימשיכו לעבוד יחד בצורה טובה. כל אחד מהם כתב את שמו בתחתית הדוא"ל.

בית המשפט פסק שהסכמת הצדדים שנכללה בדוא"ל וכללה את שמם בתחתית המכתבים הביעה בצורה חד משמעית את ההצעה והקיבול החדשים, כך שההסכם ביניהם שונה באמצעות הדוא"ל אפילו שלא היה "כתב" כמו שאנחנו מכירים אותו.

בעצם בית המשפט ראה בדוא"ל משום כתב (דרישה שקיימת בארץ למשל בעסקאות נדל"ן, ועורכי הדין שבינינו צריכים להקפיד בעניין זה, שכן אם דוא"ל יחשב הסכם מחייב יתכן שנמצא את עצמנו עם עיסקת מכר דירה הרבה לפני שחשבנו שהיא נחתמה…).

כולנו כותבים דואל"ים (מיילים) רבים מדי יום, ופעמים רבות מחליף הדוא"ל את השיחה הטלפונית. אלא, שפעם אחר פעם מגלות חברות ומגלים יחידים, שדוא"ל שנשלח כלאחר יד הופך להיות מסמך משפטי מחייב.

החלטה זו מתאימה גם לפסיקה ישראלית קודמת, והלקח שעל כולנו ללמוד ממנה הוא לשים לב למה שאנחנו כותבים. גם דוא"ל סתמי יכול בעתיד לחייב אותנו מבחינה משפטית. הקפדה על התנסחות נכונה, מחשבה לפני משלוח דוא"ל (לא לכתוב מה שאנחנו לא רוצים שיוצג כנגדנו בבית משפט או בפני בני/בנות זוגנו, למשל) והתנהלות נכונה תוך הבנה של המשמעות המשפטית של פעולות שאנחנו מבצעים הן הדרך לפעול.

אפריל 2008

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)