יורם ליכטנשטיין

אחריות אתר פורומים באינטרנט למעשי הגולשים

חובת ספקי שירות מקוון לנקוט בצעדים למנוע תפיסתם כאחראים להפרות חוק שביצעו הגולשים

(עדכון – בשנת 2012 ניתן פסק דין חשוב בעניין רוטר.נט שדן בצורה מפורשת יותר בסוגיה זו)

מצאתי לנכון להשוות בין שתי החלטות מקדמיות בעניין אחריות אתרים המספקים שירותי פורומים להודעות של הגולשים בהם. אמנם אין הכרעה חד משמעית ביחס לאחריות האתר, אך מנגד ברור כי פטור מראש אינו קיים. יש לשים לב שעניינן של שתי ההחלטות הוא בהפרת הפרטיות ולא בלשון הרע או הפרת זכויות יוצרים, ואין זה ברור שבהכרח שהדין יהיה זהה.

נפתח בעניין חסיד, בו דובר בתביעה כנגד (גם) אתר וואלה עקב פרסום שמו המלא של קטין באחד הפורומים (פורום הורות שווה) למרות צו איסור פרסום. וואלה הסיר את הפרסום הפוגע מיד כשקיבל הודעה על כך.

וואלה התגונן כ"ספק שירות" וטען למחיקה על הסף ב"העדר עילה". משפעל כספק שירות (לא ידעהעל החומר, קיבל הודעה והסיר אותו) – אין עילה לתביעה. וואלה ביקש לאמץ פסיקה של בתי משפט שלום אחרים (פרשות בורוכוב נ' פורן וסודרי נ' שטלריד).

בארץ כיום לא קיים פטור ל"ספק שירות מקוון" (בניגוד לארה"ב), אך בתי המשפט בפרשיות קודמות אכן הלכו בכיוון זה. כך למשל בפרשת בורוכוב קבע בית המשפט מבחן משולש של:

1. ידיעה ספציפית (הודעה ודרישה להסרה),

2. מידת הפגיעה שבפרסום, ו-

3. יכולת המניעה של הפרסום.

הבקשה למחיקה על הסף נדחתה, אך בניגוד לרושם שנוצר – הדחיה לא היה בשל כך שוואלה אחראי לפרסום, אלא בשל כך שבית המשפט קבע שעל ספק השירות להוכיח מספר יסודות טרם הענקת הפטור ועל כן יש לשמוע ראיות בתיק ואין למחקו על הסף. על וואלה יהיה להוכיח שהוא אכן "ספק שירות מקוון", כיצד כותבים הגולשים בפורומים, כיצד מסנן וואלה את הפורומים וכדומה עובדות שרק בדיון העיקרי ניתן להוכיחן.

בפרשה שבעניין תפוז (גלבוע נ' בנאטב) בה נדחתה  הבקשה, מרחיב בית המשפט מעט יותר, מנתח בקצרה את המבחן המשולש של בורוכוב ובודק האם התקיים.

בית המשפט מזכיר כי ישנן שאלות טכנולוגיות רבות שיהיה צורך להשיב עליהן במהלך הדיון וישנם הבדלים בין סוגים שונים של ספקים לעניין האחריות. כך למשל, מבחינים בין ספק אינטרנט למנהל פורום, בין אתר המוני לפורום מצומצם. בין פעולות קלות (מחיקת הודעה) ליותר מכבידות (חסימת כניסה) ועוד.

לאחר כל אלו מוסיף בית המשפט ודוחה אף את בקשת תפוז למחיקה על הסף שכן נדרשת הבאת ראיות להוכחת הדברים האמורים לעיל ואין לדון בבקשה על הסף.

מהאמור לעיל אנו למדים שלמרות העדר פטור חוקי בישראל, ספק שירות הקשור באינטרנט ("ספק שירות מקוון", בין אם מנוע חיפוש, אתר פורומים ספק אינטרנט ובכלל – מרבית אתרי תוכן הגולשים) עשוי להיות פטור מאחריות להודעות שפרסמו המשתמשים בשירותיו. אלא שספק השירות המקוון לא יהיה פטור מראש, אלא יהיה עליו להוכיח את מעמדו, את אופן הפיקוח על האתר, את נקיטת הצעדים הנכונים בנסיבות וכדומה.

כל ספק שירות (בין אם ISP "קלאסי", ספק שירותי אחסון (כמו אתר פורומים) או ספק שירותי חיפוש (כמו מנוע חיפוש) צריך להיות מודע לאפשרות שיחוב באחריות לחומר שפורסם על ידי הגולשים ולנקוט בצעדים שיגרמו לפסיקה לקבוע כי אינו אחראי לאמור בתוכן זה.

ינואר 2007

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)