יורם ליכטנשטיין

Plagspotter

איך נלחמים ב"מחלה" האינטרנטית של העתקת תכנים?
מי לא כתב מאמרים/בלוג/כל תוכן שיווקי או אמנותי אחר וגילה בשלב מאוחר יותר שאותו תוכן הועתק על ידי אחרים למקומות שונים, בדרך כלל בלי קרדיט ותמיד בלי רשות?
לאחרונה שמעתי על כלי מעניין לאיתורם של מאמרים מועתקים באינטרנט – Plagspotter וחשבתי שיהיה מעניין להכיר מעט יותר (נתקלתי בו בעקבות מאמר מעניין שקראתי אודותיו כאן, שמפרט יותר את אופן השימוש בו, יתרונותיו וחסרונותיו). שימו לב שהכלי הזה טוב כרגע בשביל מאמרים באנגלית והוא לא מתממשק בינתיים לעברית. מחלופת אימיילים קצרה שהיתה לי עם נציגת האתר נאמר לי שאם תהיה דרישה מספקת הם יפעלו להוספת עברית כאחת מהשפות הנתמכות על ידי השירות. אם זה מעניין אתכם, אשמח לשמוע בתגובות על מנת שאוכל להודיע להם.
באופן עקרוני, מדובר בכלי שמאפשר ליוצרי מאמרים ותכנים אינטרנטיים כתובים לעקוב אחר שימושים אינטרנטיים שונים בתכנים שלהם, ולאתר כאלו שהם לא אישרו. היתרון שבו הוא האוטומטיות שלו. כלומר, אתם יכולים להכניס עד 50 שמות מתחם (URL) והאתר יעקוב אחרי שימושים לא מורשים בתכניהם וישלח לכם דיווחים תקופתיים על הפרות. שימו לב שמדובר בשירות שיש לו רכיב פרימיום (יותר או פחות זול, לפי כמות שמות המתחם הנבדקים. מ-8 ועד 50 דולר) אבל מי שיוצר תכנים רבים ועומד על זכויותיו, יכול להינות ממנו.
בדיקות שמות מתחם בודדים אפשריות כרגע בחינם.
היתרון בכלי הזה קיים גם לאתרים שמקבלים תכנים ממקורות אחרים ורוצים לוודא שהם אינם מפרסמים תכנים מועתקים ואינם מפרים זכויות יוצרים (גם מבחינת קידום אתרים זהו מצב בעייתי וגם מבחינת תביעות משפטיות עתידיות).
מהביקורת המצורפת ומהמעט שאני ראיתי באתר, מדובר באתר עם ממשק משתמש די נוח, שיכול להסיר טרדה לא מעטה מעל יוצרי תכנים (כרגע, רק באנגלית), ובעלות שמכוסה מהר מאוד עם אכיפת זכויות מינימלית, והרבה מעבר לכך. אמנם, לשירות הזה צפוי מאבק לא קל בשירות כמו Copyscape, אבל כרגע נראה שהם מוכנים להתמודד ועושים זאת לא רע בכלל.
שווה בדיקה.

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-16.08.2021.

Comments

comments

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)