הקוסם מארץ עוץ וזכויות יוצרים

מקרה מעניין בעניין יצירה שאינה מוגנת בזכויות יוצרים נפסק לאחרונה בעניין הקוסם מארץ עוץ.
האחים וורנר הגישו תביעת זכויות יוצרים כנגד מי (Dave Grossman Creations) שהפיצו סחורות שנשאו את הדמויות שלהם מתוך סרטים שהם הפיקו, כמו הקוסם מארץ עוץ, טום וג'רי וחלף עם הרוח.
הנתבעים עשו שימוש בפוסטרים של סרטים אלו, בצילומים, בדמויות גיבורים מהסרטים ובממורביליה אחרת מבלי לקבל את רשותה של האחים וורנר.
הנתבעים טענו שמדובר ביצירות שהן נחלת הציבור ולכן אינן מוגנות בזכויות יוצרים.
בית המשפט קבע שהדמויות של סקרלט או'הרה, איש הפח ודורותי וטום וג'רי הן דמויות שניתנות לזיהוי בקלות לא בגלל הספרים לבדם אלא (בעיקר) בגלל הסרטים.
הרי כל אחד היה יכול לדמיין לעצמו איך דורותי נראית, ולא היה בכך כלך פסול. מרגע שלאחר הסרט אנו מדמיינים את דורותי באופן כפי שהיא הוצגה בסרט, ואם מאפיינים מתוך הסרט עצמו, הרי זו הפרה, ולא של היצירה מהמקורית אלא של הסרט שהוכן על בסיסה.
אני רוצה להפנות אתכם לסוגיה חשובה בעקבות פסק הדין הזה, והיא היכולת "לנכס" לעצמנו יצירות שבעבר היו נחלת הציבור. כלומר, אם לקחנו יצירה חופשית לשימוש והצגנו אותה בצורת ביטוי ייחודית, הרי בעתיד נוכל להגן על אופן ההצגה של היצירה על ידינו, על אף שהיצירה המקורית היא נחלת הציבור.
כיצד נעשה זאת? על ידי שימוש ביצירה חופשית לשימוש אך הקניית אופי ייחודי לרכיבים מהותיים ודמויות בה. כך, ניצור יצירה עצמאית וחדשה השייכת לנו, על אף שהיא מבוססת על יצירה אחרת.
אמנם, בית המשפט באותו מקרה פסק כסכום שנחשב נמוך יחסית לכל הפרה (10,000$) אך בהתחשב בעובדה שהוצגו 257 הפרות הרי סכום העולה על 2.5 מליון דולר אינו סכום של מה בכך…
למאמרים נוספים על זכויות יוצרים – ראו באתר שלי בלינק הזה.

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-10/1/2023.