הפרת זכות קניין רוחני

הפרת קניין רוחני ("זכות קניין רוחני") אינה פעולה אחידה שזהה בכל המקרים. הפרת קניין רוחני יכולה לקרות ביחס לזכויות קניין רוחני שונות, ובמאמר זה ניתן לכם הנחיות עקרוניות כיצד להתקדם בכל מקרה בו מופרת זכות קניין רוחני שלכם.
קחו בחשבון שמאמר זה מהווה מדריך כללי, אינו עצה משפטית, אינו ממצה ויתכן שאינו מתאים למקרה שלכם ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום בכל מקרה ספציפי.
דיני הקניין הרוחני אינם מונח משפטי מוגדר, אלא הם מתייחסים לסוגי זכויות שונות. במאמר זה נבדוק מה התהליך העקרוני שעליכם לנקוט בו כאשר גיליתם הפרת זכות הקניין הרוחני שלכם, ביחס לזכויות המשמעותיות ביותר: זכויות יוצרים, סימני מסחר ופטנטים.

הפרת זכות קניין רוחני: זכויות יוצרים

הפעולה הראשונה שיש לבצע, עוד טרם גילוי ההפרה, הינו תיעוד והבטחת יכולתכם להוכיח שאתם בעלי זכות היוצרים:
 • אם אתם היוצרים המקוריים: תעדו היטב את כל תהליך היצירה. למשל – שילחו לעצמכם מיילים עם התפתחות היצירה, דברו עם עורך דין שיסייע בידיכם לתעד בצורה אובייקטיבית את היצירה או תהליך היצירה, רישמו את היצירה שיצרתם אצל רשם זכויות היוצרים האמריקאי וכדומה.
 • אם זו יצירה מוזמנת (ששילמתם כסף למישהו אחר שייצור אותה): דאגו להבטיח שההסכם ביניכם יבהיר שכל זכויות היוצרים מועברות אליכם ושהיוצר ויתר על זכותו המוסרית. בלי פעולה שכזו, תגלו בעתיד שהיצירה ששילמתם עליה פשוט אינה שלכם ולא ניתן להגן מפני הפרת זכויות הקניין הרוחני בה.
 • תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
 • פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם בהמשך. פעמים רבות אני נתקל במצבים בהם הפניה הראשונה בוצעה על ידי הלקוח, ובהמשך הדרך עלי לתקן טעויות שהוא עשה – דבר שאינו אפשרי בכל פעם.

הפרת זכות קניין רוחני: סימן מסחרי

 • השלב הראשון בהגנה בפני הפרת סימן מסחרי מתחיל זמן רב טרם ההפרה – יש לרשום את הסימן המסחרי אצל רשם סימני המסחר. הליך הרישום הטכני הינו פשוט, אך מומלץ להתייעץ עם מומחה ביחס לבחירה הסימן עצמו שיקבל הגנה: האם האיור/לוגו ירשם? האם יש לרשום את השם? אולי שילוב שלהם? ביחס לאיזה הגדר (סוג) מוצרים או שירותים יש לרשום את הסימן? והאם בכלל הסימן בו בחרתם יכול להרשם? הרי אם תבחרו שם שאינו יכול להרשם, תקבלו מרשם סימני המסחר הודעת דחיה לאחר כשנה שהשקעתם בחיזוק הסימן ובשיווקו. האם זו תוצאה רצויה?
 • השלב השני הינו גם כאן – תיעוד ההפרה: תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
 • ולבסוף – פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם בהמשך.

הפרת זכות קניין רוחני: פטנט

 • השלב הראשון בהגנה בפני הפרת פטנט מתחיל גם זמן רב טרם ההפרה והוא כרוך בנושא אחד – סודיות. לא ניתן לרשום פטנט שאינו מקורי או חדשני, וכל חשיפה של הרעיון וההמצאה עלולה למנוע מכם את היכולת לרשום פטנט. לכן ההמלצה הבסיסית היא – התייעצו עם עורך דין דבר אשון. הבינו כיצד עליכם לנהוג ורק אז תתקדמו.
 • השלב הבא הינו שלב שעלותו גבוהה. חובה לרשום פטנט. לא רשמתם – לא תהנו מהגנה. לכן עליכם ליצור קשר עם עורך פטנטים רשום, ולהעזר בשירותיו לעריכת בקשת הפטנט. אמנם, ניתן לרשום את הפטנט לבדכם, אולם אין ספק שהחסכון בעלות עלול להתברר כיוצר פגמים בהיקף ההגנה ממנה תהנו בהמשך, ועליכם לשקול האם כדאי.
 • לאחר מכן, כשאתם מאתרים הפרה, גם כאן – תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
 • בשלב זה פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם בהמשך.
האמור מעלה הינו מאמר כללי, אינו מתיימר לפתור בעיות ספציפיות וכל מטרתו היא לספק הבנה כללית של התחום. חובה להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה בכל מקרה ספציפי.