יורם ליכטנשטיין

האם ניתן לתבוע אתכם בזכויות יוצרים על שימוש בממים?

"ממים" (Meme) הם תופעה אינטרנטית מרתקת שעיקרה רעיון מסויים המשוכפל ומופץ מאדם לאדם במסגרת שיח תרבותי מסויים, והוא למעשה משמש להעברת רעיונות תרבותיים שונים. אלא שהנפיצות הרבה של ממים באינטרנט מתעלמת גם מבעיות שגלומות בהם, כמו למשל הפרת זכות היוצרים של הצלם המקורי או הזכות לפרטיות (או זכות הפרסום) של המצולם (הידעתם, דרך אגב, שיוצר המונח "מם" הוא ריצ'רד דוקינס ב"גן האנוכי"?).
למשפטן בתחום דיני האינטרנט הבוחן ממים, עולות תהיות רבות באשר למעמדם המשפטי של ממים שכאלו ולבעיות שהם מעוררים.
כך למשל, כל משפטן המתמחה בתחום הקניין הרוחני ישים לב לשימוש ביצירה שלא לאחר קבלת אישור יוצרה – אלמנט המהווה הפרת זכות יוצרים בצורה ברורה.
מם זכויות יוצרים
"מם"
יתרה מכך, חוק הגנת הפרטיות קובע כי שימוש בתמונתו או בדמותו של אדם לצרכי "ריווח" בלא הסכמתו מהווה גם הפרה של זכות האדם לפרטיות. הדין האמריקאי הרחיב זכות זו לפרטיות ככל שמדובר בידוענים גם לזכות הפרסום (היא הזכות שמוקנית לאדם לשלוט בהיקף ובאופי פרסום שמו ודמותו, במיוחד לצרכי יצירת רווח).
במרבית המקרים, ממים נוצרים על ידי אנשים פרטיים והם מהווים שיח תרבותי בעל חשיבות שמעודד העברת דעות ורעיונות בינינו, כך שגם אם מדובר בהפרת זכות יוצרים, במרבית המקרים תביעה בגין הפרת זכות יוצרים בתמונה שבלב המם – תדחה.
מייגן ריניאה מקקולו (המשתמשת בשם סימונס) נעצרה עקב נהיגה בשכרות ביולי 2010. זמן קצר אחר כך צילומה בתחנת המשטרה נכלל בין צילומי נשים אטרקטיביות (ככה אומרי בפוליטיקאי קורקט, לא?) בבלוג  ומשם התמונה התגלגלה והפכה למם ברדיט תחת הכותרת “Wanted / In 50 states”. משם התפוצה היתה עצומה, ועדיין – סימונס לא פעלה דבר. היא אמנם הגיבה וביקשה מאנשים "להתגבר על זה", אבל לא מעבר לכך.
אלא שממש לאחרונה הגישה סימונס תביעה כנגד אתר InstantCheckmate.com, אשר עשה שימוש בתמונה שלה תחת הכיתוב "Sometimes, the cute ones aren't so innocent" והמשיך והציע לרכוש בדיקת רקע על כל מי שתרצו בכך.
שימוש זה בתמונתה כבר הקפיץ את סימונס והיא הגישה תביעה. אמנם עורך דינה דיבר על הפרת זכויות היוצרים שלה, אך ברור שזו אינה העילה. כתב התביעה מתמקד, ובצדק, בהפרת זכות הפרסום שלה וזכותה לפרטיות.
cute ones not innocent
בסופו של דבר, הבאתי תביעה זו כקריאת אזהרה לכולנו.
ככל הנראה שימוש סביר בהיקף מסויים בתמונות לצרכי ממים יחשב כשימוש הוגן, גם אם תוגש תביעה (ומהמם למעלה אתם רואים שגם אני חושב כך).
אבל עסקים אשר מנצלים ממים לצרכיהם המסחריים מסתכנים פעמיים, ובמידה רבה של צדק. גם כאשר עושים שימוש בממים, יש לעשות בהם שימוש זהיר ומושכל, ולהזהר שלא לחצות את הקו הלא ברור בין שימוש הוגן לשימוש (מסחרי) אסור. אחרת, גם אתם עלולים לקבל תביעה כמו שהגישה סימונס.
אתם מוזמנים לקרוא עוד על זכויות יוצרים, בקישור.

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-16.08.2021.

Comments

comments

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)