יורם ליכטנשטיין

3 שלבים: איך לא מוציאים דיבה ולשון הרע באינטרנט

לשאלה איך נמנעים מהוצאת דיבה ולשון הרע באינטרנט תמצאו הסברים רבים באתרי עורכי דין רבים, אבל במאמר זה אני מנסה לתמצת את הדברים ומציג בפניכם שלושה צעדים פשוטים שיאפשרו לכם להקטין את הסיכון שתוגש כנגדכם תביעה על הוצאת דיבה או לשון הרע באינטרנט, ובהמשך אציג תמיכה משפטית לצעדים הפשוטים שלפניכם. מטבע הדברים, זה הוא מדריך מופשט ומקוצר שאינו כולל את כל המקרים ומומלץ להתייעץ בעורך דין מומחה טרם נקיטה בצעדים בעייתיים, אך מטרתו הינה לתת בידיכם כלים ראשוניים בסיסיים בלבד.
והנה הצעדים להקטנת הסיכון לתביעת לשון הרע והוצאת דיבה (עוד על הוצאת דיבה ולשון הרע ראו בעמוד המאמרים באתר שלי):
1.          תמיד אימרו את האמת. ובדיוק. אל תוסיפו תיאורים מיותרים. אין צורך להוסיף, נכון?
2.          אם אתם כבר מעבירים ביקורת, הבהירו שמדובר בדעתכם וזו אינה עובדה אלא דיעה אישית.
3.          ואם יש אפשרות, צרפו קישור למקור חיצוני שתומך בעובדות שהבעתם (רצוי מקור שאמינותו גבוהה. לא כל הודעה בפורומים מהווה מקור שניתן לסמוך עליו…).
זה. נגמר המדריך.
ועכשיו דוגמא. עובד לשעבר של שלדון אידלסון שהיה מעורב בהליכים משפטיים כנגד החברה, טען שהחברה מפעילה "איסטרטגיה יצאנית" (“prostitution strategy”) ביחס לפרויקטים במקאו וטען שמר אידלסון בעצמו אישר את "מוכרות המזון" שיפעלו בעסקיו שם, עם קישור למאמר של AP בנושא זה (אסושיאייטד פרס). אין ספק ששפה כזו הרגיזה את מר אידלסון, שתבע על לשון הרע (בין השאר כתביעת SLAPP, בנסיון להפחיד את אותו עובד לשעבר, אני מניח).
בבית המשפט נקבע שאמנם מדובר בדברים המהווים לשון הרע, אך הקישור למאמר התומך בעמדה שהוצגה בדברים שנכתבו מהווה הגנה וגובר הוצאת הדיבה שלכאורה גלומה בהם.
בית המשפט אף הרחיב – קישור הינו שווה ערך של המאה ה-21 להערת שוליים בעיתונות הכתובה, הותיקה, והפך להיות אמצעי ידוע לייחס מקור לאמירה מסויימת. קישור למקורות הוא הבסיס להפצת מידע וידע ברשת. טענת התובע כאילו מרגע שהקישור מוציא מחוץ לטקסט, הוא אינו כהערת שוליים בתוך הטקסט, נדחתה. למעשה, קובע בית המשפט, קישור עדיף על הערת שוליים שכן הוא אינו מסתיים בהפניה למקור אלא ממש מוביל את הקורא למקור עצמו.
ועכשיו חזרה למדריך למניעת לשון הרע ולסיכום:
מפסק הדין אי אפשר להסיק שכל הפניה לקישור תגן עליכם אוטומטית בפני תביעת לשון הרע או הוצאת דיבה, אבל בהחלט אפשר ללמוד שאמירת אמת, הבעת דיעה וצירוף של קישר למקור אמין שתומך בעמדתכם העובדתית – יקשו על מי שטוען להוצאת דיבה לתבוע ולנצח אתכם.

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)