זכויות יוצרים באינטרנט ובתוכנה – 8 מיתוסים חשובים

תכנת מחשב וזכויות יוצרים

זכויות יוצרים באינטרנט ובתוכנה – 8 מיתוסים חשובים

רבים מלקוחותי הם יזמים אשר בתום לב (כך הם סברו) "לקחו תמונות מהאינטרנט" (או מ"גוגל", לפי העניין) או "העתיקו מאמר מהרשת" וכעת עלי לחלצם מתביעת הפרת זכות יוצרים רק בשל חוסר נסיונם בדיני אינטרנט.
אחרים מלקוחותי הם בעלי מקצוע ויוצרים בתחומים שונים, אשר גילו שמקור פרנסתם המקורי נהרס, וכי ניתן למצוא את יצירותיהם (המוגנות בזכויות יוצרים) מפוזרות באינטרנט בלא שהם יהנו מהכנסות כלשהן בעקבות השימוש בהן.
מטרת מדריך זה הינה לעזור לכל אחד מכם להכיר תחום זה של "זכויות יוצרים באינטרנט" בצורה קצת יותר מלאה, על מנת לנסות ולמנוע מכם ליפול לבורות שרבים אחרים נופלים בהם ולאפשר לכם להגן על זכויות היוצרים שלכם באינטרנט.
אתם מוזמנים לקרוא, לקבל טיפים פרקטיים והכי חשוב – להבין את זכויותיכם. אז הנה –

מיתוסים בזכויות יוצרים ומשמעותם האמיתית

1. "כל מה שנמצא באינטרנט (בגוגל) הוא לשימוש חופשי ואין בו זכויות יוצרים"

הרי לא היו מעלים משהו לאינטרנט אם היו בו זכויות יוצרים, לא?
אז זהו – שלא. אם בכלל, הרי ההיפך הוא הנכון. הפסיקה הישראלית במרבית המקרים רואה בכל טקסט, תמונה או עיצוב כיצירה מוגנת בזכות יוצרים, ועליכם יפול הנטל להראות שאין הדבר כך או שהשימוש שעשיתם ביצירה לא היה מפר זכויות יוצרים.
אמנם זכויות היוצרים נמצאות בשיטות המשפט השונות כבר מאות שנים, אך רשת האינטרנט טרפה את הקלפים. נושא זכויות יוצרים באינטרנט הינו נושא משפטי שמצוי אך בתחילת דרכו והסוגיות הייחודיות שקמות בנושא הינן מגוונות ורבות. פעמים רבות על בתי המשפט להתאים את דיני זכויות יוצרים לתווך האינטרנטי, אולם אין זה אומר שבאינטרנט אין זכויות יוצרים.
טיפ מס' 1: עשו שימוש רק בתמונות ובטקסטים הנמצאים באתרי אינטרנט שמתירים שימוש זה, ובהתאם לתנאי אותם אתרי אינטרנט.

2. "קיבלתי מכתב תביעה על סכום עצום בגלל הפרת זכות יוצרים באתר שלי. מה עושים???"

קודם כל – נרגעים.
בודדים המקרים בהם בתי המשפט פוסקים סכומים שכאלו (או אפילו קרובים אליהם) בשל הפרת זכות יוצרים באינטרנט.
במרבית המקרים מדובר במכתבי דרישה של עורכי דין המתבססים על טענת הפרת זכות יוצרים באינטרנט נוקבים עורכי הדין בסכום המירבי שהחוק מעמיד לרשות מרשיהם. במרבית המקרים סכום שכזה אינו סכום ריאלי, וסביר להניח שמקרה הפרת זכויות יוצרים באינטרנט יסתיים בסכום פיצוי נמוך בהרבה (תלוי בנסיבות כל הפרה – רק עורך דין מומחה בתחום האינטרנט יוכל לתת לכם הערכה של הסכום הרלוונטי בעניינכם).
טיפ מס' 2: ניתן להפחית את הסכום בצורה משמעותית ואולי אף לבטלו, בניהול משא ומתן נכון. פנו מיידית לעורך דין מומחה אשר ינחה אתכם כיצד לנהוג על מנת לצמצם את החשיפה והסכנה המשפטית.

3. "שילמתי על בניית אתר אינטרנט, אז זכויות היוצרים בו הן שלי"

גם כאן, התשובה הבסיסית היא – לא.
חוק זכות יוצרים, 2007, קובע כי זכויות היוצרים בכל יצירה מוגנת הינן בידי היוצר ולא בידי המזמין.
אכן, אין ספק שמזמין היצירה זכאי לעשות בה שימוש, אך השימוש עשוי להיות מוגבל.
טיפ מס' 3: דברו עם עורך דין טרם להזמנת העבודה, וודאו שמבחינה חוזית אתם מוגנים, כך שלמשל הזכויות ביצירה עוברות במלואן לידיכם עם ביצוע התשלום.

 

4. "אם אני לוקח פחות מ-15% מהמאמר זה בטח בסדר"

אני צריך לומר פעם נוספת "לא"?
אמנם החוק קובע כי רק נטילת "חלק מהותי" מהיצירה מהווה הפרת זכות יוצרים, אלא שבאינטרנט (ובכלל בעולם המציאות), "חלק מהותי" מפורש לפי שיקול דעת השופט, והוא אינו מהווה רק חלק מספרי מוגדר. האחוזים שאתם שומעים מצוטטים מפעם לפעם אינם קבועים בחוק.
טיפ מס' 4: אל תעתיקו ואל תיקחו מאחרים אלא אם התייעצתם עם עורך דין המבין בזכויות יוצרים והוא אישר לכם שהשימוש שלכם אינו מפר זכות יוצרים באינטרנט.

5. "אם העליתי תמונה לבלוג שלי באינטרנט, בטח כל אחד יכול לקחת את התמונה שלי"

ושוב התשובה היא לא.
חוק זכות יוצרים קובע כי אתם, היוצרים, רשאים למנוע כל שימוש ביצירה שלכם אשר נמנה על השימושים ברשימה המפורטת בחוק, אם המשתמש לא קיבל את הסכמתכם לכך.
מצאתם באינטרנט מישהו שהפר את זכויותיכם, פנו לעורך דין מומחה ועימדו על זכויותיכם. תוכלו להגיש תביעה בגין הפרת זכות היוצרים שלכם ולקבל פיצוי משמעותי.
טיפ מס' 5: קודם כל – תעדו. תעדו היטב הן את תהליך היצירה (וזכויות היוצרים שלכם ביצירה האינטרנטית) והן את ההפרה (צילומי מסך, עדות צד שלישי וכדומה). אל תפעלו דבר טרם תיעדתם תיעוד מלא.

6. "אבל כתבתי את שם הצלם. זה אומר שמותר לי להעתיק את הצילום לאתר האינטרנט שלי"

לא…
זכות יוצרים הינה זכות משפטית אחת, שהיא נפרדת מ"הזכות המוסרית" (שגם היא זכות משפטית, על אף שמה). הזכות המוסרית כוללת בין היתר את הזכות למתן קרדיט.
אולם, ניתן להפר כל אחת מזכויות אלו (זכות היוצרים והזכות המוסרית) בעוד שהשניה לא תופר. עצם מתן הקרדיט מראה שבמרבית המקרים אין הפרה של הזכות המוסרית, אך עצם ההעתקה היא הפרה של זכות היוצרים.
טיפ מס' 6: בתי המשפט הישראליים פסקו שהעתקת יצירה לאתר אינטרנט בלי מתן קרדיט לעולם אינו יכול להיות שימוש מוגן בתום לב בזכות היוצרים וביצירה.

7. "אני מקימה אתר אינטרנט חדש וחדשני. איך אני מגינה על זכויות יוצרים שלי?"

במרבית המקרים לא תוכלי להגן על זכויות היוצרים ברעיון או בקונספט, גם אם הוא ייחודי.
עם זאת, יש זכויות יוצרים בביטוי של אותו רעיון. כלומר, ככל שתתקדמו ותפתחו את הקונספט הייחודי שלכם לאתר פעיל שיעוצב באופן מקורי – תוכלו להגן על זכויות היוצרים שלכם באתר האינטרנט.
טיפ מס' 7: דאגו לפתח את הרעיון שלכם בצורה שתהיה קרובה ככל הניתן לביצוע הסופי, כך שתוכלו לקבל הגנת זכות יוצרים לרעיון שלכם לאתר אינטרנט.

8. "לקחו את היצירה שלי לאתר אינטרנט אחר בלי הסכמתי. מה עושים?"

הפתרון פשוט – גשו לעורך דין המתמחה בדיני זכויות יוצרים באינטרנט, הסבירו לו את המצב על בסיס ההוכחות שתעדתם (הן של היצירה והן של ההפרה) ותנו לו להגן על זכויותיכם.
עורך הדין יסביר לכם את הסיכונים והסיכויים ואם תחליטו – ינסח עבורכם מכתב אודות הפרת זכות היוצרים שלכם באינטרנט. במכתב ידרוש עורך הדין (סביר להניח) הסרה של התוכן המפר וכן פיצוי (או כל סעד אחר שתנחו אותו לדרוש).
טיפ מס' 8: כשמדברים על סעד משפטי – רק עורך דין מומחה.

אם נושא זה מעניין אתכם, אשמח גם להמליץ בפניכם על המדריך לזכויות יוצרים, עם דגש על פיתוח ועיצוב אתרי אינטרנט, משחקים ואפליקציות. מדריך זה מתחלק למספר חלקים, ביניהם תוכלו למצוא את:

 

1. מבוא לזכויות יוצרים.

2. מה היא זכות יוצרים ולמי הבעלות בה?

3. תקופת זכות היוצרים, נחלת הציבור והזכות המוסרית.

4. הפרות וסעדים בגין זכויות יוצרים.

5. הפרת זכויות יוצרים – איך מתגוננים?

6. זכויות יוצרים באינטרנט ובתוכנה.

פברואר 2014

האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים