copyright logo

זכויות יוצרים

רוצה להגן על זכות היוצרים שלך?

 • הפרו את זכויות היוצרים שלך וברצונך להגן עליה או לקבל פיצוי על ההפרה?
 • דורשים ממך פיצוי ענק כי הפרת זכות יוצרים של אחרים?
 • יש לך צורך ביעוץ או חוות דעת בנושא זכויות יוצרים?

 

אם ענית "כן" לאחת או יותר מהשאלות הגעת למקום הנכון. משרדנו מתמחה בנושא זכויות יוצרים ונוכל לעזור לך.

 

אני יורם ליכטנשטיין, עורך דין המתמחה בקניין רוחני ודיני אינטרנט עם מעל 25 שנות ניסיון. אני עוסק בתחומי הקניין הרוחני המגוון (זכויות יוצרים, סימני מסחר, שמות מתחם ומסחר אלקטרוני), נושאי הגנת הפרטיות (חוק הגנת הפרטיות הישראלי וחקיקת ה-GDPR באירופה), עניני טכנולוגיה, לשון הרע (הוצאת דיבה) וכל הקשור בדיגיטל וברשתות חברתיות.

כמו כן – אני יו"ר ועדת הקניין הרוחני הארצית בלשכת עורכי הדין בישראל, מרצה בנושאים אלו באוניברסיטאות, מכללות והשתלמויות שונות, מייצג ומייעץ בהם שנים ארוכות וזכיתי בהצלחות רבות עבור לקוחותיי. אשמח לסייע גם לך.

ניתן ליצור איתי קשר בטלפון 03-613333 או באמצעות עמוד ה"צור קשר" ואשמח לענות לכל שאלה.

 

אתם מוזמנים לקרוא על השירותים שאנו מציעים ללקוחותינו וגם ללמוד על זכויות יוצרים מהמאמרים שכתבנו (ראו את המאמרים בתחתית העמוד).

הפרת זכות יוצרים היא שימוש ביצירה ללא הסכמת הבעלים

חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 מגדיר מה היא "יצירה מוגנת" ומפרט את השימושים האסורים לביצוע ביצירה מוגנת אלא בהסכמת בעל זכות היוצרים. ככל שבוצע אחד או יותר מאותם שימושים – הופרה זכות היוצרים ביצירה.

השימושים העיקריים הרלוונטיים בתחום הדיגיטל, למשל, הם פרסום היצירה לראשונה, שידורה (גם באופן דיגיטלי), ביצועה הפומבי (למשל באמצעות העמדת נגן המאפשר את ניגונה של היצירה), העמדה לרשות הציבור (בעיקר – קישורים להטמעות, linking and embedding) וכן יצירות נגזרות (שמשמען שינויים שנעשים ביצירות), אך לא רק הם.

ככל שתבצעו את אחד מהשימושים הקבועים בחוק, עליכם לנסות לאתר את בעל הזכויות, לקבל את הסכמתו לשימוש אותו תבצעו ולתעד אותה.

 

איך מתמודדים עם טענת הפרת זכות?

ניתן להתמודד בשני אופנים:

 • האחד – להזהר מראש, להתייעץ עם עורך דין מומחה שיסביר לכם מראש כיצד לא מפרים את החוק.
 • השני – בדיעבד, לקחת את הפנייה שקיבלתם, לגשת לעורך דין מומחה ולברר האם באמת הפרת זכויות ואם עומדת לרשותכם הגנה כזו או אחרת.

תביעה היא כלי יעיל לאור הפיצויים הקבועים בחוק

בניגוד לחוקים אחרים, חוק זכות יוצרים קובע פיצויים ללא הוכחת נזק בסך של עד 100,000 ש"ח לכל הפרה. כל יצירה מועתקת עשויה להחשב הפרה נפרדת.

פיצויים אלו, יחד עם צו מניעה אפשרי מאפשרים להגיש תביעה משמעותית על הפרת זכות יוצרים וכן מעניקים תמריץ להמנע מהפרות כאלו.

 

אני רוצה להגיש תביעה – איך מתכוננים?

השלב הראשון הוא לתעד את כל המעשים שלטעמכם מפרים את זכות היוצרים שלכם – תעדו את היצירה המקורית באופן שיוכיח שאתם בעליה ויוצריה וכן תעדו את כל השימושים המפרים שאיתרתם ביצירה שלכם.

לאחר איסוף כל החומרים, גשו לעורך דין מומחה, התייעצו איתו (או איתה כמובן) ודאגו שיוציא מכתב התראה לפני תביעה.

בשלב זה עורך הדין מטעמכם ינהל עם המפר משא ומתן וינסה להשיג פיצוי הולם ככל הניתן. אם המשא ומתן יכשל והמפר יסרב לשלם את שאתם דורשים ממנו, בקשו מעורך הדין שלכם להכין עבורכם תביעה ולהגישה לבית המשפט המוסמך.

בעת הכנת התביעה יש לשקול לאיזה בית משפט כדאי להגיש אותה, אילו סעדים מתבקשים (למשל – צו מניעה? פיצויים?) ואם פיצויים – כמה תתבעו?

 

קיבלתם תביעה על הפרת זכות יוצרים? אל תזניחו שלא תפגעו

אם קיבלתם מכתב התראה בשל הפרת זכות יוצרים או תביעה של ממש, אל תזניחו. אם לא תטפלו בעניין, אתם עלולים לספוג נזק כספי כבד.

קחו את התביעה או את המכתב, קיבעו איתנו פגישת ייעוץ, הראו לנו את כל החומר, הסבירו את עמדתכם ושכרו את שירותינו על מנת שנגיש כתב הגנה עבורכם ונייצג אתכם או שנענה למכתב אותו קיבלתם וננהל עבורכם משא ומתן לסילוק התביעה.

אחרת, אתם עלולים למצוא את עצמכם עומדים בפני פסק דין שינתן כנגדכם ללא שמיעת עמדתכם.

המלצותינו לשלב זה:

 • אל תענו בעצמכם לפנייה משפטית ללא התייעצות בעורך דין, כיוון שלתקן טעויות שבוצעו על ידיכם יהיה קשה בדיעבד.
 • אל תתקשרו לעורך הדין ששלח או לתובע עצמו ותנסו לשכנע אותו ("יש ברשת עוד הרבה תמונות כאלו, העתקתי בטעות ואני יכול למחוק בקלות" היא הודאה שתסבך אתכם…). אתם עלולים להרע את מצבכם.
 • אל תמחקו את העמוד או החשבון או כל אלמנט אחר אשר אולי אחר כך יסייע לכם. קבלו החלטה על מחיקה רק לאחר ההתיעצות עם עורך הדין שלכם והבנת משמעות מעשיכם.
 • אל תמתינו יותר מדי זמן. עיכוב יכול לגרום לכך שהגלגלים המשפטיים יתחילו לנוע מבלי שתוכלו לעצור אותם.

האם ההגנות שקבועות בחוק מסייעות לכם?

החוק כולל פרק שלם של הגנות בפני טענת הפרת זכות היוצרים. הידועה ביותר הינה הגנת השימוש ההוגן.

שימוש הוגן משמעו, בקיצור, שלמרות שביצעתם הפרה של זכות , הרי השימוש הספציפי אותו ביצעתם עמד בדרישות החוק ולכן השימוש ביצירה היה מותר.

בראש וראשונה יש לבדוק האם השימוש אותו עשיתם נכלל באחת מהמטרות העיקריות שקבועות בסעיף . למשל – “לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך”.

גם אם התשובה היא חיובית, יש לבדוק את ארבעת המבחנים הנוספים שנקבעו בחוק והאם הם מצביעים על היות השימוש שלכם ביצירה – הוגן.

חשוב לזכור שבפועל, בתי המשפט לא ממהרים להחיל הגנה זו, כך שיש להזהר בהסתמכות עליה, ומוטב להתייעץ מראש מאשר להיכוות בדיעבד.

חוק זכות יוצרים 2007 כולל גם מספר לא מבוטל של הגנות נוספות, אולם כולן מתייחסות למצב עובדתי ספציפי. לדוגמא בלבד:

 • שימוש ביצירה לצורך הליכים משפטיים או מינהלתיים הינו אחת מההגנות (ראו סעיף 20 לחוק).
 • כך גם שימוש אגבי ביצירה עשוי להחשב כהגנה (ראו סעיף 22 לחוק).
 • שידור או העתקה של היצירה הממוקמת במקום ציבורי (סעיף 23, אם כי חשוב לשים לב שהסעיף לא חל על מכלול היצירות אלא על חלק מהן בלבד).
 • העתקה זמנית למטרה כשרה (דוגמת העתקה של אתר לזכרון ה-RAM של המחשב, וראו סעיף 26).

 

שימוש ביצירה שבעל זכויות היוצרים בה אינו ידוע או לא אותר

הגנה חשובה נוספת שהוספה לחוק בשנת 2019 מאפשרת שימוש ביצירות שבעל זכויות היוצרים בהן אינו ידוע ולא אותר, בכפוף למספר תנאים מגבילים הקבועים בחוק. מטרתם העיקרית היא לחייב ביצוע חיפוש בשקידה אחר בעל הזכויות, ציון השימוש תחת סעיף זה וחובה להפסיק כל שימוש כשבעל הזכויות מאותר.

חשוב להזהר בהגנה זו, שכן אם לא תעמדו במלוא התנאים המפורטים בחוק ביחס אליה – יהיה השימוש ביצירה משום הפרת זכות יוצרים.

 

לא נתנו לכם קרדיט? זו גם הפרת זכויות

כולם מכירים מה היא "זכות יוצרים". בשפת עורכי הדין היא נקראת "הזכות הכלכלית". נוסף אליה קיימת עוד ושמה – "הזכות המוסרית".

אלו שתיהן מהוות זכויות יוצרים, כל אחת ביחס לרכיב המוגן על ידה:

הזכות הכלכלית אוסרת על שימושים מסויימים ביצירה אלא בהסכמת בעל הזכות?

הזכות המוסרית אוסרת על שימוש ביצירה ללא מתן קרדיט ליוצר, וכן אוסרת על שינוי ביצירה שיפגע בה.

אלו הן 2 זכויות יוצרים מקבילות, עצמאיות, וקיומה של האחת אינו פוטר מהחובה לקיים את השניה.

כך למשל, אם העתקתי צילום ונתתי קרדיט ליוצר, אין זה פוטר אותי מהחובה לקבל הסכמה מבעל הזכויות להעתקה עצמה.

 

אתם מוזמנים להתייעץ איתנו ולהגן על עצמכם

למשרדנו ניסיון רב בייצוג תובעים וגם נתבעים  בתביעות בנושאים.

אנו גם מעניקים חוות דעת ומסייעים בייעוץ מוקדם, למנוע נזקים וטענות כנגדכם.

הנסיון רב השנים של משרדנו בתחום זה ישיג עבורכם את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. אתם מוזמנים לפנות ולהתייעץ עם עורך הדין יורם ליכטנשטיין בטלפון 03-613333 או בדף ה"צור קשר".

 

מדריכים ופוסטים נוספים בנושא זכויות יוצרים והפרתן:

שימו לב כי המאמרים אינם מחליפים ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליהם אלא לשם לימוד כללי של התחום. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום ולא על האמור בעמוד זה או באתר.

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-5.12.2021.

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים  האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.