תקנון / תנאי שימוש

אם אתם מנהלים אתר אינטרנט (אתר מכירות, אתר אספקת מידע, רשת חברתית או כל אתר אחר) המאמר הזה בשבילכם.

תקנון אתר מקצועי יחסוך לכם הרבה מאוד כסף, צרות והפסדים

נכון. בתחילת פעילותו של אתר, התקציב לוחץ ואין כסף מיותר. הכי פשוט להעתיק תקנון אתר מאתר אחר ולא לכתוב תקנון שיותאם לאתר שלכם. הרי אתר המכירות שלכם עוד לא התחיל להניב הכנסות, אז מאיפה יושג הכסף להוצאה…?
הכי פשוט – אבל מסוכן.
פעמים רבות במהלך פעילות האתר מעלים הגולשים והמשתמשים טענות כנגד האתר, ואם לא דאגתם להכין תקנון אתר מותאם שיטפל מראש בבעיות המשפטיות החשובות שיכולות להיווצר, ולהתאים את האתר שלכם לדיני האינטרנט כפי שהם באותו מועד – תמצאו את עצמכם מוציאים כסף רב על ייצוג משפטי ותשלום לתובעים פוטנציאליים.

משרדנו מתמחה בכתיבת תקנון אתר, תנאי שימוש, ומדיניות פרטיות לאתרי אינטרנט מסוגים שונים: בין אם מדובר באתר מכירות, אתר אספקת מידע, רשת חברתית או בכל אתר אחר. צרו עמנו קשר 03-6133333 ונסייע לכם בכתיבת תקנון המותאם לאתרכם.

האם אתם באמת צריכים באתר שלכם תקנון ?

ההמלצה במרבית המקרים שלא לכתוב תקנון אתר אינה המלצה נכונה. נכון, אתרי אינטרנט שהם תחליף דיגיטלי לכרטיס ביקור (הצגת השירות ומתן פרטי קשר) נושאים סיכון קטן יחסית ויתכן שלא כדאי כלכלית להכין עבורם תקנון מתאים.
אבל, אם האתר שלכם אינו כזה (למשל אם מדובר באתר מכירות או באתר פעיל אחר) – אנחנו ממליצים בחום על כתיבת תקנון משפטי מסודר ומקצועי.

למאמר המדגים תקלות בהסכם אחסון אתרים שלא נוסח בצורה מקצועית ליחצו על הקישור.

על קצה המזלג: אם מתרחש אחד או יותר מהמקרים הבאים גם אתם צריכים תקנון לאתר שלכם:
• האתר כולל מאמרים, ביקורות, הסברים או נתונים אחרים
• אתם מסתמכים על האתר שלכם ליצירת הכנסות
• האתר שלכם מכיל "תוכן גולשים" – תוכן שאנשים אחרים כותבים (תגובות, מאמרים, פורומים, ביקורות, תמונות ועוד)
• האתר שלכם בנוי כך שהוא מספק מידע לציבור
• האתר שלכם עוסק במסחר או שיווק ומכירה מקוונים
• יש באתר שלכם פעילות מסחרית או אחרת ביחס לגולשים ועוד
• האתר שלכם הוא אתר מכירות (מכירות פומביות או אחרות) ואתם רוצים להגדיר את תהליך המכירה בו ולהזהר מפני תביעות על כל מיני הפרות.

תקנון אתר הוא פשוט הסכם בין מפעילי האתר לגולשים.
אתם צריכים לדאוג שהסכם זה ייאכף על ידי בתי המשפט וכן יכלול בתוכו את התנאים שחשובים לכם ושומרים עליכם מפני תביעות ונזקים.

יותר קל להעתיק תקנון מאתרים אחרים, לא?

התשובה היא כן. יותר קל.
אלא שכאשר תיווצר בעיה, והיא תיווצר בהכרח (תשאלו את מרפי) סביר להניח שהתקנון שהעתקתם פשוט לא יגן עליכם.
שימו לב שתקנון אינו קישוט לאתר, אלא מכשיר משפטי שנועד להציל אתכם מצרות.

הכנת התקנון שלכם בצורה מקצועית

אנחנו מתמחים בליווי לקוחותינו ביצירת תהליך נכון ומפורט לכתיבת תקנון האתר שלהם. בעת כתיבת התקנון נתייחס לנושאים רבים רלוונטיים. בין היתר נתייחס לנושאים הבאים:

הכנת תקנון האתר כך שיחייב את המשתמשים

אתם לא רוצים לשמוע הרצאה משפטית על "גמירות דעת" ו"מסויימות". אבל עדיין, חשוב שתבינו שצריך להציג את התקנון שלכם באופן שהמשתמש יראה הסכמה פוזיטיבית ומחייבת לכתוב בו.
ישנם מספר אמצעים טכנולוגיים ליצירת מצב של הסכמה לתקנון האתר כאמור. אבל הצעד החשוב ביותר הוא לחייב את המשתמשים לבצע פעולה אקטיבית לאישור תקנון האתר שלכם.

מה הם פרטי הצדדים לתקנון אתר?

אם לא תנקבו בזהות הצדדים לתקנון/ הסכם ופרטיהם, ההסכם יהיה חסר. כדאי שהתקנון שלכם יבהיר מי המתקשר מטעמכם ויוסיף הבהרה על תחולתו על כל סוגי המשתמשים באתר האינטרנט שלכם ועל כל השימושים שהם עושים בו.
אם נניח שאתר המכירות שלכם משווק סחורות שונות למשתמשים, אבל הרוכש אינו יודע ממי הוא רוכש את הסחורה, המשפט עלול לראות מצב כזה כבעייתי ואף פסול.

אין מצגים והתחייבויות בתקנון

דאגו להזכיר ולהדגיש שהאתר שלכם ניתן לשימוש "כמות שהוא" (As-Is); תדאגו שיהיה ברור שאתם אינכם יכולים להיות אחראים לתקלות שעלולות להגרם מסיבות שונות ומשונות; למשל – מטעויות בנתונים שכלולים באתר, מבעיות באספקת האינטרנט למשתמש וכדומה.
סעיף פטור שכזה המתייחס למצגים בתקנון הוא אחד מהסעיפים החשובים ביותר וחשוב להקפיד עליו. כמו כן אני ממליץ מאוד להגביל את אחריותכם לנזק שנגרם כתוצאה מכל שימוש באתר. ישנן כמה סוגי הגבלות וחשוב שתוודאו מול עורך דינכם מה ההגבלה המתאימה ביותר לכם.
באתרי מכירות חשוב למשל להדגיש את כל נושא ההזמנות, מתי הן הופכות למחייבות או עד מתי ניתן לבטלן, מה השפעתן של טעויות בטקסט הנלווה למוצרים הנמכרים וכדומה.

הכנת תקנון לאתר מכירות באינטרנט

שימו לב, שבניגוד לאתרים אחרים, אתר מכירות הוא מקרה מיוחד שחשוב להתאים לו את התקנון ספציפית. חשוב למשל להבין, אם באתר המכירות שלכם את מוכרים מוצרים שלכם או שאתם מייבאים או רק מספקים פלטפורמות לסוחרים אחרים. לכל מקרה כזה באתר מכירות יש חשיבות משל עצמו וצריך להתייחס אליו.

הגבלות שתקנון האתר מטיל על המשתמשים

בין השאר חשוב שתדגישו בתקנון, מה היקף ואופי ההגבלות שאתם מטילים על משתמשי אתר האינטרנט שלכם. למשל: איסור שימוש לקטינים, איסור שימוש מסחרי, איסור כריית מידע, איסור פעילות לא חוקית או פעילות שפוגעת באתר, וכיוצא באלו.

קניין רוחני באתר שלכם

התקנון שלכם צריך להתייחס לאספקטים השונים של זכויות הקניין רוחני באתר שלכם. מאמר זה יהפוך להיות ארוך מדי אם נפרט כאן את כל הנושאים, אבל חשוב שלא תשכחו לטפל בנושא זה של קניין רוחני על כל נגזרותיו (כמו זכויות יוצריםסימני מסחרוכדומה).

סעיפים משפטיים משעממים אחרים

למרות השעמום שתופס אותנו כשאנו קוראים הסכמים וסעיפים משפטיים משעממים בתקנון אתרים שונים, עדיין יש לסעיפים המשעממים האלו חשיבות רבה וקריטית. למשל, קיצור תקופת ההתיישנות של תביעות פוטנציאליות הוא סעיף משעמם אך חשוב, וכך גם קביעת הדין החל במקרים של סכסוכים, שאלת הסמכות המדינתית הרלוונטית, מיקום השיפוט, הקביעה אם הפתרון יהיה בבתי המשפט או בבוררות וכדומה.
לסעיפים אלו השפעה חשובה מאוד במקרים של סכסוכים ותביעות מול משתמשים ואחרים וחשוב שלא לוותר עליהם.

נשמח לעמוד לשירותכם

למשרדנו ניסיון רב בהכנת וכתיבת תקנון אתר ואף מדיניות פרטיות המתאימים להתפתחות דיני האינטרנט במשפט ולסיכונים הצפויים לכם במסגרת פעילות האתר.
תקנון האתר שנכין עבורכם ומדיניות הפרטיות יתנו לכם את ההגנה הטובה ביותר האפשרית, ממש בדומה לפוליסת ביטוח. איתם, תוכלו להפעיל את האתר שלכם ולהרוויח ממנו תוך צמצום הסיכון וההוצאות המשפטיות שיוטלו עליכם.
הנסיון הרב שצברנו ישמש אותנו כדי להתאים, יחד איתכם, תקנון אתר מותאם בדיוק לאתר שלכם ולצרכיכם.
תוכלו לקרוא עוד על איך הופכים את תנאי השימוש או התקנון שלכם למחייבים במאמר שכאן.

לשאלות, פניות ומידע נוסף צרו עמנו קשר

קראו גם על:

תנאי שימוש באתרי אינטרנט

תנאי שימוש ותקנון באפליקציות ומשחקי מחשב

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטיםליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

03-6133333
This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)