terms of use logo

תקנון / תנאי שימוש

הקמת אתר מכירות באינטרנט או אפליקציה חדשה לחנות?

  • איך לא להסתבך אל מול המשתמשים?
  • איך אפשר להבהיר למשתמשים בדיוק מה מותר להם ומה אסור להם?
  • איך אפשר להבהיר על מה האתר אינו אחראי?

 

אם ענית "כן" לאחת או יותר מהשאלות הגעת למקום הנכון. משרדנו מתמחה בנושא הגנה וליווי על אתרי מכירות מקוונים ונשמח לעזור לך.

 

אני יורם ליכטנשטיין, עורך דין המתמחה בקניין רוחני ודיני אינטרנט עם מעל 25 שנות ניסיון. אני עוסק בתחומי הקניין הרוחני המגוון (זכויות יוצרים, סימני מסחר, שמות מתחם ומסחר אלקטרוני), נושאי הגנת הפרטיות (חוק הגנת הפרטיות הישראלי וחקיקת ה-GDPR באירופה), עניני טכנולוגיה, לשון הרע (הוצאת דיבה) וכל הקשור בדיגיטל וברשתות חברתיות.

כמו כן – אני יו"ר ועדת הקניין הרוחני הארצית בלשכת עורכי הדין בישראל, מרצה בנושאים אלו באוניברסיטאות, מכללות והשתלמויות שונות, מייצג ומייעץ בהם שנים ארוכות וזכיתי בהצלחות רבות עבור לקוחותיי. אשמח לסייע גם לך.

ניתן ליצור איתי קשר בטלפון 03-613333 או באמצעות עמוד ה"צור קשר" ואשמח לענות לכל שאלה.

 

אתם מוזמנים לקרוא על השירותים שאנו מציעים ללקוחותינו וגם ללמוד על זכויות יוצרים מהמאמרים שכתבנו (ראו את המאמרים בתחתית העמוד).

מסמכים מקצועיים יחסכו לכם הרבה מאוד כסף, צרות והפסדים

נכון. בתחילת פעילותו של אתר, התקציב לוחץ ואין כסף מיותר. הכי פשוט להעתיק תקנון אתר מאתר אחר ולא לכתוב כזה שיותאם לאתר שלכם. הרי אתר המכירות שלכם עוד לא התחיל להניב הכנסות, אז מאיפה יושג הכסף להוצאה…?
הכי פשוט – אבל מסוכן.
פעמים רבות במהלך פעילות האתר מעלים הגולשים והמשתמשים טענות כנגד האתר, ואם לא דאגתם להכין מסמכים מותאמים לפעילותכם, שיטפלו מראש בבעיות המשפטיות החשובות שיכולות להיווצר ולהתאים את האתר שלכם לדיני האינטרנט כפי שהם באותו מועד – תמצאו את עצמכם מוציאים כסף רב על ייצוג משפטי ותשלום לתובעים פוטנציאליים.

משרדנו מתמחה בכתיבת מסמכים משפטיים לאתרי אינטרנט מסוגים שונים: בין אם מדובר באתר מכירות, אתר אספקת מידע, רשת חברתית או בכל אתר אחר. צרו עמנו קשר 03-6133333 ונסייע לכם בכתיבתם כשהם מותאמים לאתר שלכם.

האם אתם באמת צריכים באתר שלכם תנאי שימוש?

המלצה שלא לכתוב תנאים כאלו פשוט אינה נכונה.

נכון, הסיכון המשפטי באתרי אינטרנט שהם תחליף דיגיטלי לכרטיס ביקור (וכוללים רק את הצגת השירות ומתן פרטי קשר) קטן יחסית.
אבל, אם האתר שלכם אינו כזה (למשל אם מדובר באתר מכירות או באתר פעיל אחר) – אנחנו ממליצים בחום על כתיבת תקנון משפטי מסודר ומקצועי.

למאמר המדגים תקלות בהסכם אחסון אתרים שלא נוסח בצורה מקצועית ליחצו על הקישור.

על קצה המזלג: אם מתרחש אחד או יותר מהמקרים הבאים גם אתם צריכים מסמכים משפטיים לאתר שלכם:
• האתר כולל מאמרים, ביקורות, הסברים, מדריכים או נתונים אחרים.
• האתר שלכם הוא אתר מסחרי (למשל מסחר או שיווק ומכירה מקוונים).

• האתר שלכם מכיל "תוכן גולשים".
• האתר שלכם בנוי כך שהוא מספק מידע לציבור.

תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות הם פשוט הסכמים ביניכם (מפעילי האתר) לגולשים.
אתם צריכים לדאוג שהסכמים אלו ייאכפו על ידי בתי המשפט, יכללו בתוכם את התנאים שחשובים לכם וישמרו עליכם מפני תביעות ונזקים.  

יותר קל להעתיק מאתרים אחרים, לא?

התשובה היא כן. יותר קל. אלא שכאשר תיווצר בעיה, והיא תיווצר בהכרח (תשאלו את מרפי) סביר להניח שהמסמכים המשפטיים שלכם פשוט לא יגנו עליכם.
אלו הם לא סתם קישוט לאתר, אלא מכשיר משפטי שנועד להציל אתכם מצרות.

הכנת המסמכים המשפטיים שלכם בצורה מקצועית

אנחנו מתמחים בליווי לקוחותינו ביצירת תהליך נכון ומפורט לכתיבת תקנון האתר שלהם. בעת כתיבת תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות נתייחס לנושאים חשובים רבים, ביניהם:

איך נדאג שמסמכי האתר יחייבו את המשתמשים?

נחסוך מכם הרצאה משפטית על "גמירות דעת" ו"מסויימות".

אבל השורה התחתונה היא שמסמכי האתר צריכים להיות מוצגים בצורה נכונה, עם טקסט אישור מתאים ולחייב את המשתמשים לבצע פעולה אקטיבית לאישורם.

ללא מצגים והתחייבויות

דאגו להזכיר ולהדגיש שהאתר שלכם ניתן לשימוש "כמות שהוא" (As-Is); תדאגו שיהיה ברור שאתם אינכם יכולים להיות אחראים לתקלות שעלולות להגרם מסיבות שונות ומשונות; למשל – מטעויות בנתונים שכלולים באתר, מבעיות באספקת האינטרנט למשתמש וכדומה.
סעיף פטור שכזה  הוא אחד מהסעיפים החשובים ביותר וחשוב להקפיד עליו. כמו כן אני ממליץ מאוד להגביל את אחריותכם לנזק שנגרם כתוצאה מכל שימוש באתר. ישנן כמה סוגי הגבלות וחשוב שתוודאו מול עורך דינכם מה ההגבלה המתאימה ביותר לכם.
כמו כן כדאי להדגיש מצגים רלוונטיים לסוג האתר שלכם. באתרי מכירות חשוב למשל להדגיש את כל נושא ההזמנות, מתי הן הופכות למחייבות או עד מתי ניתן לבטלן, מה השפעתן של טעויות בטקסט הנלווה למוצרים הנמכרים וכדומה.

הכנת תנאי שימוש לאתר מכירות באינטרנט

שימו לב, שבניגוד לאתרים אחרים, אתר מכירות הוא מקרה מיוחד שחשוב להתאים אליו את המסמכים  הרלוונטיים. למשל, לשאלה האם באתר המכירות שלכם את מוכרים מוצרים שלכם או שאתם מייבאים או רק מספקים פלטפורמות לסוחרים אחרים תהיה משמעות שתתבטא באופן שונה במסמכים האתר. יש להתייחס לכל מקרה כזה בצורה מתאימה.

הגבלות על המשתמשים

בין השאר חשוב שתדגישו מה היקף ואופי ההגבלות שאתם מטילים על משתמשי אתר האינטרנט שלכם. למשל: איסור שימוש לקטינים, איסור שימוש מסחרי, איסור כריית מידע, איסור פעילות לא חוקית או פעילות שפוגעת באתר, וכיוצא באלו.

קניין רוחני באתר שלכם

התקנון שלכם צריך להתייחס לאספקטים השונים של זכויות הקניין רוחני באתר שלכם. מאמר זה יהפוך להיות ארוך מדי אם נפרט כאן את כל הנושאים, אבל חשוב שלא תשכחו לטפל בנושא זה של קניין רוחני על כל נגזרותיו (כמו זכויות יוצריםסימני מסחר וכדומה).

סעיפים משפטיים משעממים אחרים

למרות השעמום שתופס אותנו כשאנו קוראים הסכמים וסעיפים משפטיים, עדיין יש לסעיפים המשעממים האלו חשיבות רבה וקריטית. למשל, קיצור תקופת ההתיישנות של תביעות פוטנציאליות הוא סעיף משעמם אך חשוב, וכך גם קביעת הדין החל במקרים של סכסוכים, שאלת הסמכות המדינתית הרלוונטית, מיקום השיפוט, הקביעה אם הפתרון יהיה בבתי המשפט או בבוררות וכדומה.
לסעיפים אלו השפעה חשובה מאוד במקרים של סכסוכים ותביעות מול משתמשים ואחרים וחשוב שלא לוותר עליהם.

נשמח לעמוד לשירותכם

למשרדנו ניסיון רב בהכנת וכתיבת תקנוני אתרים, תנאי שימוש, מדיניות פרטיות ויתר המסמכים המשפטיים הרלוונטיים באופן שמתאים להתפתחות דיני האינטרנט במשפט ולסיכונים הצפויים במסגרת פעילות האתר.
מסמכים אלו מספקים ללקוחותינו את ההגנה המקיפה הנדרשת בתחום כה לא ברור ומוגדר, ואנו מתאימים אותם  לאתר או לאפליקציה שלכם, ממש בדומה לפוליסת ביטוח.

תוכלו לקרוא עוד על איך הופכים את מסמכי האתר שלכם למחייבים במאמר שכאן.

לשאלות, פניות ומידע נוסף צרו עמנו קשר

קראו גם על:

1. מסמכים משפטיים באתרי אינטרנט

2. מסמכים משפטיים באפליקציות ומשחקי מחשב

3. איך מציגים נכון את המסמכים המשפטיים של האתר שלכם?

4. שינוי התנאים והוספת תניית בוררות

 

 

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-11/2/2022.

האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים