הסכמה בגישור

גישור בסכסוך קניין רוחני ובדיני אינטרנט – מה כל כך מיוחד בו?

על מה יש לתת את הדעת בהליך גישור שעיקרו סכסוך קניין רוחני או דיגיטל?

מסתבר שבתחומי הדיגיטל והקניין הרוחני, גישור הוא ההליך האופטימלי לפתרון הסכסוכים, מכמה סיבות אותן אסביר כעת.

הסיבה הראשונה כמובן היא המומחיות הספציפית שנדרשת מהמגשר, על מנת שיוכל להקשיב לצדדים, להבין את טענותיהם ולהעריך אותן לגופן.

הדבר מקבל משנה תוקף בשל הייחודיות של התחום. בניגוד לתחומי המשפט המסחרי השונים, תחום הקניין הרוחני או דיני הדיגיטל והאינטרנט מצריכים התמחות והיכרות די משמעותיים (הן משפטית והן פרקטית), על מנת שבידי המגשר יהיו כלים מספיק טובים לבצע את תפקידו.

מטבע הדברים חשוב לנסות לאתר מגשר, רצוי בעל נסיון, אשר מכיר לא רק את הדינים הרלוונטיים אלא גם את הפרקטיקה בתחום.

דברים אלו מאפשרים לכם "להעזר" במגשר, שהינו מומחה בתחומי הקניין הרוחני והדיגיטל, על מנת להציג בפניכם כיצד עמדתכם שלכם נראית בעיניו צד שלישי, אובייקטיבי. מעין "חוות דעת שניה" מפיו של המגשר המומחה אל מול הערכת המציאות והסיכונים שלכם.

עוד סיבה חשובה עשוייה להיות גם שווי הסכסוך. פעמים רבות מדובר בסכסוכים בהיקפים לא גדולים. במקרה כזה, ניהול הליך שיפוטי מלא (בבית משפט או בבוררות) עלול לגרום לתקלה. למשל, אם נניח תקבלו פיצוי של 30,000 או אף יותר, האם אובדן הזמן ויתר המשאבים מצדיק זאת או שאולי עדיף לקצר את התהליך, לייעל אותו ולהגיע להסכמה על פתרון סביר לשני הצדדים?

הצד השני של המטבע הינו גם סכסוכים בהיקפי עתק. בסכסוך כזה, מטבע הדברים מוטב יהיה אם השליטה בפתרון המסיים את הסכסוך תשאר בידיכם, ולא תופקד בידי שופט שיומנו עמוס לעייפה ומשך הזמן שהוא יכול להשקיע בתיק הוא קטן יחסית. עדיף יהיה שתעזרו במגשר שיפנה את הזמן (ואת הסבלנות), יקשיב לטענותיכם וינסה למצוא כיצד ניתן להשיג פתרון שמשרת אתכם ואינו חושף אתכם.

ומי אם לא מגשר מומחה בתחום יוכל לסייע לכם? במיוחד מגשר כזה המכיר את התחום ועשוי להציע פתרונות שלא חשבתם עליהם.

טרם סיום נזכיר גם את נושאי הפרטיות (העדר הפומביות) והחסיון שיש בהם משנה תוקף בסכסוכי קניין רוחני. פעמים רבות הצדדים אינם מעוניינים בפומביותו של הסכסוך. במערכת המשפטית, אין ברירה. הדין הוא שהסכסוך – פומבי. העזרות במגשר (או בורר) בתחומי הקניין הרוחני ודיני האינטרנט, תאפשר השגת פרטיות זו.

סופו של יום, אם אתם זקוקים למגשר מקצועי וותיק בתחומי הקניין הרוחני ודיני הדיגיטל השונים, אנא צרו קשר עם משרדנו ונשמח לסייע (03-6133333 או yoram@y-law.co.il).

תוכלו לקרוא עוד על גישור ובוררות בקניין רוחני ודיגיטל, כאן.