יורם ליכטנשטיין

קיבלתי מכתב הפרת זכויות יוצרים – הצילו!!

קיבלתם מכתב הפרת זכויות יוצרים או תביעת זכויות יוצרים ואתם בלחץ. מה עושים? בעל זכויות היוצרים תובע 300,000 ש"ח… מאיפה תביאו את הכסף?
אז תירגעו. שבו וקיראו מאמר זה המסביר כיצד מתמודדים.
אפתח בסוף – אין דרך אחת בה צריך לפעול כיוון שלכל מקרה נסיבותיו הוא. במאמר זה נבדוק כמה סוגי הגנות וטיעונים שעומדים לזכותכם שיגרמו לכך שלא יהיה עליכם לשלם פיצוי, או גם אם תחליטו לבסוף לשלם – שהפיצוי יהיה מינימאלי.
קודם כל בידקו היטב מה בעל זכויות היוצרים רוצה: מה כתוב במכתב; לאילו יצירות הוא מכוון וכדומה.
וודאו היטב – מה הטענות וההוכחות שהציג בדבר בעלותו בזכות היוצרים ביצירה וכדומה. פעמים רבות ראיתי מכתבים שקריאה קצת יותר רצינית בהם מגלה שלכותב כלל אין זכות יוצרים או זכות לתבוע אתכם.
אחר כך בידקו את היצירה. האם זו בכלל יצירה מוגנת? לאחרונה ישנה פסיקה רבה יותר ויותר ביחס לתמונות, למאמרים וליצירות דומות שקובעת שהיצירות הללו כלל אינן מוגנות בזכויות יוצרים שכן הינן טכניות או עובדתיות בלבד. אכן, לא כל יצירה טכנית לא תהיה מוגנת בזכות יוצרים, ויתכן שגם יצירה עובדתית תהיה מוגנת בזכות יוצרים בשל הביטוי המקורי, אולם זו נקודה שחשוב לבדוק אותה.
לאחר מכן נסו לאתר את מקור היצירה. אם למשל מדובר בתמונה, האם לא לקחתם אותה בעבר מויקיפדיה בכלל? האם לא קיבלתם אותה מצד שלישי ידוע? ואולי הוא בכלל אמר לכם שהוא בעל זכויות היוצרים?
בידקו גם את הרשיון שהיה צמוד ליצירה וראו – אולי אתם בכלל עומדים בתנאי הרשיון? לעיתים באתרי תמונות בתשלום מותר לעשות שימוש בתמונות בלי תשלום בכפוף למתן קרדיט כזה או אחר, לעיתים באתרי מאמרים מותר לצטט את המאמרים בכפוף למתן קישור עם קרדיט וכדומה.
לאחר מכן ראו מה השימוש שאתם ביצעתם ביצירה המוגנת – האם זה הוא שימוש המוגן בדרך כלשהי כשימוש הוגן? אולי זו הפרת זכות יוצרים אך עומדת לזכותכם הגנה?
ואולי עומדת לזכותכם הגנה מסוג אחר? חוק זכויות יוצרים מקים מספר סוג הגנות, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום ייחודי זה של זכויות יוצרים על מנת שניתן יהיה לנסות ולאתר את ההגנה שאולי מתאימה לכם.
בידקו מה הנסיבות הנוספות, כגון – הרווח שנצבר לכם (או שלא נצבר כלל), היקף היצירה המועתקת (כל המאמר או רק חלקו הקטן), משך השימוש ביצירה וכדומה. פעלו במהירות להסרת היצירה, תוך מתן תשובה לפונה אליכם המנמקת את עמדתכם ומודיעה על ההסרה.
שימו לב – תשובה ראשונית זו חשובה ביותר ויהיה לה משקל מכריע בהמשך המשא ומתן.
פעמים רבות אני נתקל בנתבעים שניסו לחסוך בעלות עורך דין והשיבו תשובה שגרמה לבעל זכויות היוצרים להתעמק בעניינם ואיפשרה לו לקבל פיצוי גבוה, רק בשל הטעות בניסוח התשובה. המלצתי החמה – גשו לעורך דין המתמחה בדיני זכויות יוצרים ובהפרת זכויות יוצרים. העלות שתהיה לייעוץ הזה עולה מונים רבים על הנזק שאתם עלולים לגרום לעצמכם.
ואחרון – קחו בחשבון סיכויי עלות מול תועלת. מצד אחד, לא נעים לבזבז כסף רב על ייצוג משפטי ולקחת סיכון של דיון בבית משפט בתביעת הפרת זכויות יוצרים. מצד שני, פעמים דרישת התובע הינה כה מופרכת, שההגנה על עצמכם אולי תעלה לכם כסף, אך בדיעבד תתברר כטקטיקה המוצלחת ביותר. הכל – כפוף לנסיבות כל מקרה ומקרה.
בהצלחה.

Comments

comments

יורם ליכטנשטיין

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים    האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.

    ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

    03-6133333
    This site was created with the help of Beetle (www.beetle.net.ua)