זכויות יוצרים

מהו חוק זכויות יוצרים, מהי הפרת זכות יוצרים (גם באינטרנט) ותביעה בעקבותיה

 
זכות היוצרים הינה זכות קניין רוחני אשר נועדה מחד להגן על יוצרים, ומאידך לאפשר לציבור להיחשף ליצירות רבות ככל הניתן. חוק זכות יוצרים, 2007, קובע הסדר מאורגן ופתרונות נדרשים לשאלות ביחס לעצם קיומה של זכות יוצרים ביצירה, חריגים המתירים שימוש ביצירה מוגנת, הבהרות באילו מקרים מדובר בהפרת זכות יוצרים מחד ובאילו מקרים זהו שימוש הוגן מאידך וכן הסדרים קריטיים לכל ניהול של הליך תביעה בגין הפרת זכות יוצרים.
בעמוד זה תוכלו למצוא מאמרים רבים בנושא זכויות יוצרים אשר נכתבו על ידי עורך דין יורם ליכטנשטיין, מומחה בתחום זכויות היוצרים על כל היבטיו, ואתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו בכל שאלה שתתעורר בתחום. לנוחותכם, מספר הטלפון שלנו הוא 03-6133333.
משרדנו מתמחה גם בטיפול מקצועי ויעיל בסוגיות של הפרת זכות היוצרים שלכם. כך למשל אנחנו מייצגים בעלי זכויות יוצרים אשר זכותם הופרה והם מבקשים להגיש תביעת זכות יוצרים כנגד המפר (צלמים, כותבי טקסטים, בוני ובעלי אתרים, מפתחי אפליקציות ומשחקים דיגיטאליים וכדומה). במקביל משרדנו גם מייצג מי שנתבע על הפרת זכות יוצרים במכתב או בבית משפט, ומסייעים להשגת תוצאות אופטימליות ויעילות במקרי הפרת זכות יוצרים. אם תרצו לקרוא יותר על כך ראו בקישור הזה.
באילו נושאים חל חוק זכויות היוצרים?
נקודת המוצא שלכם, לשם הזהירות בלבד, צריכה להיות כי בכל יצירה קיימות זכויות יוצרים (גם באינטרנט): תמונה, צילום, מאמר, ספר, שיר, מנגינה, פוסט ב-Facebook, סרטון ב-YouTube, אתר מתחרה, עיצוב גרפי, קוד תוכנה, אפליקציה, משחק מחשב, וכדומה – כולם מוגנים על פי חוק.
אדגיש ואציין כי בניגוד למקובל לחשוב, אין צורך לבצע רישום זכות יוצרים במשרד רישום, במשרד עורכי דין או בכל מרשם אחר. נכון, לתיעוד מועד היצירה ישנם יתרונות לשם הגנה על זכות היוצרים בה, אולם ניתן להשיג יתרונות אלו בדרכים שונות, והרישום הוא רק אחת מהן.
האם קיימת זכות יוצרים ביצירה מוזמנת?
נקודה חשובה נוספת מתייחסת לזכות ביצירה מוזמנת. אם למשל הזמנתם בניית אתר אינטרנט, יצירת עיבוד ספציפי, מאמר מכותב מקצועי או כל יצירה אחרת, ואפילו אם שילמתם עבור היצירה – זכות היוצרים ביצירה אינה שלכם אלא של היוצר ממנו הזמנתם אותה. החוק קובע כי במצב שכזה קיבלתם רק רישיון שימוש מוגבל ביצירה, אלא אם תדאגו לקבוע אחרת. כיצד קובעים? ההמלצה הטובה ביותר היא מסמך (הסכם) מסודר. בכל מצב כזה, מומלץ לגשת לעורך דינכם שידאג להגן על זכויותיכם בכל מצב כזה של רכישת יצירה מאחר (בין אם מדובר במאמר, באתר, בתמונה, בעיצוב גרפי או בכל יצירה אחרת).
עשה ואל תעשה כאשר קיים חשש להפרת זכויות יוצרים
חוק זכות יוצרים 2007 מגדיר מספר שימושים שחל איסור לבצע אותם ביצירה מוגנת אלא בהסכמת בעל זכות היוצרים בה. בין השימושים האסורים ללא הסכמה נמנים: פרסום ראשון, שידור, ביצוע פומבי, העמדה לרשות הציבור (כפי שמתבצע ברשת האינטרנט באמצעות קישורים ו-embedding של יצירות), יצירת יצירה נגזרת (שינויים המבוצעים ביצירה המוגנת) ועוד.
מכאן אנו למדים כי בכל מקרה בו אתם מבצעים שימוש (מוגן) ביצירה מומלץ לנסות ולאתר את הבעלים ולקבל ממנו אישור לשימוש. שימו לב שהאישור צריך להתייחס לשימוש הספציפי שאתם מתכוונים לבצע. כן מומלץ לשמור תיעוד של אותו אישור למקרה שבעתיד תעלה שאלה בנושא.
הפרת זכויות יוצרים באינטרנט בעידן המודרני

האינטרנט היא מדיה חדשה, אשר מהווה כר נוח להפרות זכויות יוצרים.

הפרת זכות יוצרים באינטרנט אינה שונה ביסודה מכל הפרת זכות יוצרים אחרת: היצירה חייבת להיות מוגנת ובעלת אופי יצירתי וגם ההפרה חייבת להיות של עיקר היצירה ולא די בהעתקת חלק לא מהותי ממנה. גם השימושים המוגנים כזכות יוצרים דומים באינטרנט ומחוץ לה כאחד.

אלא שהתווך האינטרנטי מוביל לכך שהפרת זכות יוצרים באינטרנט, בניגוד להפרות "רגילות" בעולם החיצוני, היא לא דבר חריג. הקלות הבלתי נסבלת של "העתק-הדבק" הביאה אותנו עד כדי אובדנם של תחומי עיסוק קלאסיים (כמו צילום) ובמצב דברים זה נוהגים בתי המשפט הדנים בהפרות זכויות יוצרים באינטרנט לתת חשיבות גם למצב דברים זה בו קלות ההפרה משפיעה על כמויות ההפרות.

מצד שני, על אף שהחוק קובע פיצוי העולה עד כדי 100,000 ש"ח לכל הפרה, במציאות נוצרה פרקטיקה במסגרתה הפרת זכות יוצרים באינטרנט ביצירה בודדת מוערכת על ידי בתי המשפט ברמה נמוכה הרבה יותר, אם כי כואבת.

ועל כן, חשוב לכל אחד מאיתנו, בין אם רוצה לעשות שימוש ביצירה של אחר ובין אם יצירתו נגזלה, לשקול הגשת תביעה עקב הפרת זכות יוצרים באינטרנט על בסיס הרקע הספציפי של העולם המקוון.

"שימוש הוגן" בזכויות יוצרים
החוק אף מגדיר רשימת שימושים סגורה של שימושים מותרים, שהידוע בהם נקרא "שימוש הוגן". החוק מגדיר את תנאי השימוש ההוגן ומנסה להסדיר מתי, אפילו אם מדובר בהפרת זכות יוצרים, לא תוגש תביעה ואם תוגש – תדחה. בין היתר מדובר בשימושים לצרכי לימוד עצמי, לימוד על ידי מוסד חינוכי, ביקורת, סקירה, הבאת מובאות וכדומה.
פיצוי בגין הפרת זכות יוצרים
חוק זכות יוצרים 2007 אף קובע סעד פיצוי ללא הוכחת נזק בגין כל הפרת זכות יוצרים בסכום "עד 100,000 ש"ח". שימו לב – "עד". כלומר (כך פסקו בתי המשפט) גם סכומים נמוכים (לעיתים קרובות – בהרבה) עדיין נפסקים. איום בתביעת זכות יוצרים על סך 100,000 ש"ח במרבית המקרים הינו איום סרק המלמד על כי התובע מנסה להפחיד את הנתבע ויש להתייחס לכך.
משך ההגנה שמקנה זכות יוצרים ליצירה משתרע עד כדי 70 שנה ממות היוצר. כלומר, גם יורשיו של בעל זכות יוצרים יהיו מוגנים ויוכלו להגיש תביעה על הפרת זכות יוצרים. עם זאת,  כשתחלוף תקופה זו, הופכת היצירה המוגנת להיות נחלת הכלל, וכל אחד רשאי לעשות בה שימוש כראות עיניו מבלי לקבל את הסכמת היוצר.
"זכות מוסרית" בשימוש בזכויות היוצר
יש לזכור כי בנוסף וללא קשר עם זכות היוצרים, קיימת בכל יצירה כמעט (למעט למשל קוד מחשב) "זכות מוסרית", או במילים פשוטות –  מדובר בזכות למתן קרדיט ובזכות לבצע שינויים ביצירה. שימו לב, שמתן קרדיט אינו מספיק כדי למנוע הפרת זכות יוצרים, אולם אם לא תתנו קרדיט, גם שימוש מותר לא יהיה שימוש הוגן. מכאן, בכל מקרה מומלץ לתת קרדיט מתאים יחד עם בקשת הרשות.
טיפ קצר (אך חשוב): אל תיקחו "תמונות מגוגל". צאו מנקודת מוצא שכל תמונה "שמצאתם בגוגל" מוגנת בזכות יוצרים והיזהרו. מרבית מקרי הפרת זכויות יוצרים בתמונות התחילו באותו משפט תמים.
אז מה עושים אם הפרתם או שהפירו לכם את זכויות היוצרים?
משרד עורך דין יורם ליכטנשטיין מלווה את לקוחותיו בכל הנושאים הקשורים בזכות יוצרים, בהפרת זכות יוצרים, בתביעת זכות יוצרים, בהשגת רישיונות, בהתגוננות מפני מכתבי דרישה של עורכי דין כמו גם בהוצאת מכתבי דרישה עקב הפרת הזכות. צרו עמנו קשר ונשמח לסייע גם לכם אם זכות היוצרים שלכם נפגעה או אם הפרתם (בטעות) זכות יוצרים של אחר.
זכויות יוצרים – מאמרים
מדריך זכויות יוצרים לפי החוק מ-2007:
זכויות יוצרים, זכות יוצרים, זכות מוסרית, הפרת זכות יוצרים
מאמרים כלליים על זכויות יוצרים:
נחלת הציבור ושימוש לרעה בזכות יוצרים:
הזכות המוסרית:
שיתוף קבצים:
גוגל וזכויות יוצרים:
שונות:
יש לשים לב שמאמרים אלו אינם מתעדכנים אלא הם נכונים למועד כתיבתם.
האמור במאמרים אינו מהווה ייעוץ משפטי אלא רקע כללי, ואין להסתמך עליהם לפתרון ויישוב סוגיות וסכסוכים ספציפיים.

תגובות גולשים