הבלוגר כעיתונאי – מדריך

האם בלוג הוא עיתון? האם בלוגר הוא עיתונאי?

 בארה"ב התעוררה מספר פעמים שאלת ההשוואה בין מעמדו של בלוגר למעמדו של עיתונאי. התשובה לשאלה האם בלוגר הוא עיתונאי, היא – "יתכן". הקביעה תהיה לפי תוכן הבלוג ולא לפי הטכנולוגיה בה נעשה שימוש. כלומר, האם הבלוגר מדווח על חדשות, מסקר ארועים או פועל באופן אחר כמו עיתונאי?

 את מי זה בעצם מעניין? למה בלוגר ירצה להחשב כעיתונאי?

התשובה לכך היא שעל עיתונאים חלים חוקים והגנות שלעיתים בלוגרים מעוניינים להינות מהם. כך, למשל, עיתונאי זכאי שלא לחשוף את מקורותיו. אכן, בארה"ב הוכרה בפסיקה זכות הבלוגר לשמור על חסיון מקורותיו. זכות זו יכולה להיות לפעמים רלוונטית גם לבלוגר. בלוגר שכזה נקרא הרבה פעמים – עיתונאי אזרח, או citizen journalist.

 כך למשל, ג'ייסון אוגריידי כתב בלוג אודות אפל (Apple, החברה), ובין היתר חשף אצלו מוצרים שאפל טרם השיקה. אפל דרשה ממנו לגלות את מקורותיו ולאחר שסירב עתרה לבית המשפט על מנת לחשוף אותם. לאחר שני סיבובים בבתי המשפט, נקבע בערעור שמקורותיו של אוגריידי מוגנים כמקורותיו של עיתונאי.

 גם צ'ארלס להבלנק כתב בלוג אודות עוני ונושאים נוספים. יום אחד, עת התייצב בהפגנה מסויימת, נעצר בשל העובדה שצילם תמונות ו"הפריע לשוטרים". בית המשפט קבע, שכמו שנציגי התקשורת האחרים היו רשאים לפעול כך, גם להבלנק היה רשאי לפעול כך, ומעצרו היה פסול. כלומר, היותו "עיתונאי" הגנה עליו מפני מעצר.

בארץ, הבחינה האם אתר מהווה "עיתון" נערכה בינתיים רק ביחס לשאלת אחריות אתר ללשון הרע שאחר מפרסם אצלו, למשל – באתר פורומים. בית המשפט בחן את מידת העריכה שהופעלה באותו אתר והאם היא דומה לזו שמבוצעת בעיתון "מסורתי" (לדוגמא בפרשת שאול וייסמן נ' מתי גולן וגלובס (ותודה להלמו) וכן בפרשת סודרי נ' שטלריד בה דנה השופטת רונן בכך מעט. במועד כתיבת שורות אלו לא ידועה לי החלטה ספציפית אודות מעמדו של בלוגר כעיתונאי ואשמח אם תובא כזו לידיעתי.

 אלא שיש לזכור שלא מדובר רק בדבש. אם נאמר שבלוגר הינו עיתונאי, נותרה השאלה – האם גם החובות המוטלות על עיתונאים יוחלו במישרין על בלוגרים?

האם יתכן מצב בו בלוגר יפר את כללי האתיקה העיתונאים בסיקור לא הוגן? ואם כן – מה יהיה הסעד שיחול עליו? האם בכלל החלטות מועצת העיתונות חלות עליו, ואם לא, האם בלוגר הוא מעמד של עיתונאי שרק נהנה ממעמדו ואינו נושא בחובות?

 

לתשומת ליבכם, מעצם טיבו המוגבל, מדריך זה הינו חלקי בלבד, אינו מתיימר להציג את כל הבעיות ובוודאי שאינו מציג את כל הפתרונות.

בכל מקרה בו מתעוררת בעיה, אין תחליף להתייעצות ספציפית עם עורך דין מומחה בתחום הרלוונטי.

אין להסתמך על האמור במדריך זה אלא להבנת הרקע בלבד, והוא אינו מעודכן או חופשי מטעויות.

 כל הזכויות שמורות לכותב.

אוגוסט 2007