patents logo

קניין רוחני

רוצה להגן על זכות הקנין הרוחני שלך?

 • רשמת סימן מסחר אבל מישהו משתמש בלוגו או בשם של העסק שלך? צריך לתבוע אותו!
 • מישהו מפר את זכויות היוצרים שלך? איך מתמודדים?
 • צריך להגן על זכויות הקניין הרוחני שלך? צריך לבצע פעולה, ומהר.
 • אולי צריך יעוץ או חוות דעת בנושא?

 

אם ענית "כן" לאחת או יותר מהשאלות הגעת למקום הנכון. משרדנו מתמחה בנושאי קניין רוחני שונים (Intelectual Property – IP) ונשמח לעזור לך.

 

אני יורם ליכטנשטיין, עורך דין המתמחה בקניין רוחני ודיני אינטרנט עם מעל 25 שנות ניסיון. אני עוסק בתחומי הקניין הרוחני המגוון (זכויות יוצרים, סימני מסחר, שמות מתחם ומסחר אלקטרוני), נושאי הגנת הפרטיות (חוק הגנת הפרטיות הישראלי וחקיקת ה-GDPR באירופה), עניני טכנולוגיה, לשון הרע (הוצאת דיבה) וכל הקשור בדיגיטל וברשתות חברתיות.

כמו כן – אני יו"ר ועדת הקניין הרוחני הארצית בלשכת עורכי הדין בישראל, מרצה בנושאים אלו באוניברסיטאות, מכללות והשתלמויות שונות, מייצג ומייעץ בהם שנים ארוכות וזכיתי בהצלחות רבות עבור לקוחותיי. אשמח לסייע גם לך.

ניתן ליצור איתי קשר בטלפון 03-613333 או באמצעות עמוד ה"צור קשר" ואשמח לענות לכל שאלה.

 

אתם מוזמנים לקרוא על השירותים שאנו מציעים ללקוחותינו וגם ללמוד על זכויות יוצרים מהמאמרים שכתבנו (ראו את המאמרים בתחתית העמוד).

קניין רוחני – הפרה והגנה על זכויות הקניין הרוחני

במאמר זה אנסה להסביר כיצד ניתן לקבל הגנה על קניין רוחני שייצרתם, ומה עושים במקרה של הפרת קניין רוחני, תוך הפניה לזכויות הקניין הרוחני הרלוונטיות. המאמר אינו מחליף יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו למעט להכרת התחום. בכל מקרה ספציפי אנא גשו למומחה והעזרו בו.
השימוש במונח "קניין רוחני" הוא טעות הנפוצה בציבור, אשר אינו מבחין בין זכויות הקניין הרוחני השונות, וכתוצאה מכך אינו מצליח להגן על זכויותיו. למעשה "קניין רוחני" הוא שם כללי לאוסף זכויות, שכדי להגן על כל אחת מהן יש צורך לפעול בצורה אחרת.
קחו בחשבון שמאמר זה מהווה מדריך כללי לנושא הקניין הרוחני. הוא אינו עצה משפטית, אינו ממצה ויתכן שאינו מתאים למקרה שלכם ולכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום בכל מקרה ספציפי.
אתם מוזמנים להתקשר למשרדנו בטלפון 03-6133333 ולהתייעץ בכל שאלה בנושא, או לפנות דרך דף הצור קשר.
INTELLECTUAL PROPERTY LAW

אז מה זה בכלל קניין רוחני ולמה (ולמי) הוא חשוב?

קניין רוחני, הידוע באנגלית כ-Intellectual Property או בקיצור IP)) הוא אגד של זכויות חוקיות שמגן על נכסים וירטואליים, חסרי קיום פיזי.
דיני הקניין הרגילים מגינים על הרכוש שלנו: על הדירה שרכשנו, על הארנק שלנו ועל המכונית שלנו. דיני הקניין הרוחני לעומתם נועדו להגן על נכסים אחרים, שהם חסרי קיום פיזי. בהתאם גם ההגנה על הקניין הרוחני שונה במידה רבה מההגנה על נכסי הקניין הרגילים שלנו.
דיני הקניין הרוחני חשובים לכל מי מאיתנו שיוצר יצירות שאינן פיזיות – קוד, תוכנה, עיצוב, אפליקציה, צילום, שיר, תמונה, ציור, מפה, רעיון, שיטה, תהליך, אתר אינטרנט, משחק וכדומה.
ההגנה על הקניין הרוחני מגנה בעיקר על האלמנטים היצירתיים שביצירות שלנו, גם אלו בעלות אלמנטים מסחריים.
ההגנה על הקניין הרוחני חשובה במיוחד בעידן הדיגיטאלי, האינטרנטי, בו העתקת יצירות הפכה לקלה ביותר ובלא כל פגם ביצירה המועתקת. אם החוק לא יתן הגנה לקניין הרוחני שלנו, נמצא את עצמנו נגזלים על ימין ועל שמאל (ולמעשה זה קורה גם בחסות החוק כך שהיוצרים חייבים לנקוט בצעדים אפקטיביים כדי להגן על הקניין הרוחני שלהם).
ישנן מספר זכויות קניין רוחני עיקריות, וכל אחת מהן מתייחסת לסוג אחר של "תוצרים" ומעניקה סוג אחר של הגנה.
בקליפת אגוז, כמו שאומרים עורכי הדין, ישנן מספר זכויות קניין רוחני והחשובות ביניהן לצרכינו הינן:
 •  זכויות יוצרים: זכויות אלו מגינות על שימושים מסויימים ביצירות, ואוסרות את ביצוע אותם שימושים בלא הסכמת בעל הזכות. מי שנעשה שימוש שכזה ביצירתו בלא הסכמתו יכול להגן על זכויותיו. רישום זכויות יוצרים אינו רלוונטי, אם כי ישנן דרכים אחרות שמתייחסות לתיעוד היצירות ומקילות לאחר מכן על תביעה בגין הפרה אם ברצוננו להגן על זכויות היוצרים שלנו.
 •  סימני מסחר: זכויות אלו ממוקדות לא ביוצר אלא דווקא בקהל הלקוחות ומטרתן למנוע את הטעייתו על ידי מי שאין לו זכויות בסימן. סימן מסחר צריך להרשם אצל רשם סימני המסחר במדינה המתאימה (גם סימן מסחר שלא נרשם מקבל הגנה חוקית, אם כי בעייתית הרבה יותר).
 •  גניבת עין: עילה נזיקית זו היא חלק מדיני הקניין הרוחני, ועניינה – סימן מסחרי שלא נרשם כדין. יתרונה הוא בקיומם של פיצויים בלא הוכחת נזק וחסרונה הוא בקושי הרבה בהוכחתה.
 •  פטנטים: פטנטים מגינים על תהליך או מוצר ומונעים את מיסחורם בלא הסכמת בעל הזכות. כשרושמים פטנט, רושמים רשימת "תביעות" המגדירות את ההמצאה המוגנת, ומוצרים שמקיימים את אותם תביעות נחשבים כמפרים. לפני זמן מה התווספה גם בארץ האפשרות לרשום תוכנות מסויימות כפטנט, כפוף למגבלות שונות, ומומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע רלוונטי.
 •  סודות מסחריים: אלו אינן זכויות קניין רוחני קלאסיות, אלא הן משלבות בין הגנה חוקית להגנה פרקטית שבעלי המידע יכול לקבל אם פעל נכונה. סוד מסחרי הינו כל מידע שיש לו ערך כלכלי, שנשמר בסודיות ושהמתחרים יצטרכו להשקיע משאבים כדי להשיגו בכוחות עצמם.
 •  מדגמים: אלו הן זכויות המתייחסות לעיצוב תעשייתי-אסתטי של מוצרים תעשייתיים. לדוגמא – לכל כלי טכנולוגי ישנו גם עיצוב. לעיתים העיצוב הוא גנרי וסתמי ולעיתים – ייחודי. מדגמים מגינים על אותו עיצוב ייחודי. כדי לקבל הגנה על מדגם, חובה לרשם אותו בפנקס המתנהל כדין. שימו לב שבקרוב (2014) אמור חוק המדגמים להשתנות ובין היתר יתווספו גם מדגמים שאינם רשומים להגנה (אלא שהיקף ההגנה עליהם יהיה מוגבל כך שמוטב להתייעץ מראש עם מומחה).
 •  זכויות משדרים/מבצעים: אלו הן זכויות של מי שביצע יצירה מסויימת או מי שהפיק שידור של תוכנית או משדר טלוויזיה וחלים עליהן דינים ספציפיים. לא תמיד הזכויות קבועות בדין ולעיתים הן תוצר של מערך הסכמי.

הפרת קניין רוחני

הפעולה הראשונה שיש לבצע, עוד טרם גילוי ההפרה, הינו תיעוד והבטחת יכולתכם להוכיח שאתם בעלי זכות היוצרים:
אם אתם היוצרים המקוריים: תעדו היטב את כל תהליך היצירה. למשל – שילחו לעצמכם מיילים עם התפתחות היצירה, דברו עם עורך דין שיסייע בידיכם לתעד בצורה אובייקטיבית את היצירה או תהליך היצירה, רישמו את היצירה שיצרתם אצל רשם זכויות היוצרים האמריקאי וכדומה.
אם זו יצירה מוזמנת (ששילמתם כסף למישהו אחר שייצור אותה): דאגו להבטיח שההסכם ביניכם יבהיר שכל זכויות היוצרים מועברות אליכם ושהיוצר ויתר על זכותו המוסרית. בלי פעולה שכזו, תגלו בעתיד שהיצירה ששילמתם עליה פשוט אינה שלכם ולא ניתן להגן מפני הפרת זכויות הקניין הרוחני בה. מומלץ להעזר בעורך דין מומחה לניסוח מסמכים אלו על מנת לדייק בניסוח ולא לטעות.
תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם בהמשך. פעמים רבות אני נתקל במצבים בהם הפניה הראשונה בוצעה על ידי הלקוח (או עו"ד שאינו מומחה בתחום מטעמו), ובהמשך הדרך עלי לתקן טעויות שהוא עשה – דבר שאינו אפשרי בכל פעם.
למידע נוסף על זכויות יוצרים והפרת זכויות יוצרים לחצו כאן

הפרת זכות קניין רוחני: סימן מסחרי

השלב הראשון בהגנה בפני הפרת סימן מסחרי מתחיל זמן רב טרם ההפרה – יש לרשום את הסימן המסחרי אצל רשם סימני המסחר. הליך הרישום הטכני הינו פשוט, אך מומלץ להתייעץ עם מומחה ביחס לבחירה הסימן עצמו שיקבל הגנה: האם האיור/לוגו ירשם? האם יש לרשום את השם? אולי שילוב שלהם? ביחס לאיזה הגדר (סוג) מוצרים או שירותים יש לרשום את הסימן? והאם בכלל הסימן בו בחרתם יכול להרשם? הרי אם תבחרו שם שאינו יכול להרשם, תקבלו מרשם סימני המסחר הודעת דחיה לאחר כשנה שהשקעתם בחיזוק הסימן ובשיווקו. האם זו תוצאה רצויה?
השלב השני הינו גם כאן – תיעוד ההפרה: תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
ולבסוף – פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם בהמשך.
למידע נוסף על סימני מסחר, רישום סימן מסחרי והפרת סימני מסחר לחצו כאן

הפרת זכות קניין רוחני: פטנט

 • השלב הראשון בהגנה בפני הפרת פטנט מתחיל גם זמן רב טרם ההפרה והוא כרוך בנושא אחד – סודיות. לא ניתן לרשום פטנט שאינו מקורי או חדשני, וכל חשיפה של הרעיון וההמצאה עלולה למנוע מכם את היכולת לרשום פטנט. לכן ההמלצה הבסיסית היא – התייעצו עם עורך דין דבר ראשון. הבינו כיצד עליכם לנהוג ורק אז תתקדמו.
 • השלב הבא הינו שלב שעלותו גבוהה. חובה לרשום פטנט. לא רשמתם – לא תהנו מהגנה. לכן עליכם ליצור קשר עם עורך פטנטים רשום, ולהעזר בשירותיו לעריכת בקשת הפטנט. אמנם, ניתן לרשום את הפטנט לבדכם, אולם אין ספק שהחסכון בעלות עלול להתברר כיוצר פגמים בהיקף ההגנה ממנה תהנו בהמשך, ועליכם לשקול האם כדאי.
 • לאחר מכן, כשאתם מאתרים הפרה, גם כאן – תעדו היטב את ההפרות. דאגו שטרם הפניה לגורם המפר יהיה בידיכם תעוד מלא ואובייקטיבי של כל ההפרות.
 • בשלב זה פנו לעורך דין המתמחה בהפרות זכויות קניין רוחני, על מנת שהפניה הראשונה שלכם אל המפר לא תפגע ביכולתכם להגן על עצמכם
 • בהמשך.

אז מה עושים אם אתם רוצים להגן על הקניין הרוחני שלכם?

משרד עורך דין יורם ליכטנשטיין מלווה את לקוחותיו בכל הנושאים הקשורים בקניין רוחני ובהפרת קניין רוחני, אם מפרים קניין רוחני שלכם או שאתם נתבעים בתביעה עקב הפרת קניין רוחני וכן במתן חוות דעת בנושא זה, צרו עמנו קשר ונשמח לסייע גם לכם.

בנושא זה נשמח גם להפנותכם למאמר מעניין בנושא הסכם ניהול אמן – אמרגן. מקווים שיסייע בידיכם.

 

המאמר נכתב ונבדק ע"י עורך הדין יורם ליכטנשטיין.

המאמר אינו המלצה ואין להסתמך עליו אלא לפנות לייעוץ ספציפי.

עודכן לאחרונה ב-6.12.2021.

לקבלת ייעוץ ראשונישלחו פרטים  האמור במאמרים השונים באתר הינו הסבר כללי, אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה ספציפי יש להעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום והאמור באתר אינו יכול לספק פתרון לבעיה ספציפית.